2008’den beri ilk kez! İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı – Finans haberlerinin doğru adresi

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Kraliçe Elizabeth’in ölümü nedeniyle bugüne ertelenen Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranını 50 baz puan artırdı. Politika faizi %1,75’ten %2,25’e yükseltildi. Böylece 2008’den sonraki en yüksek faiz oranına geçilmiş oldu.

Merkez Bankası pandemi sonrası ilk faiz artışını Aralık ayında yapmıştı. 2022 yılındaki 6 toplantıda toplam 200 baz puan faiz artırımına gidildi.
PPK’nın 9 üyesi de faiz artırımı için oy verirken, 4’e karşı 5 oyla 50 baz puan belirlendi. MPC, enflasyonun Ekim ayında yüzde 11’in biraz altında zirve yapacağını öngördü. Ağustos toplantısında enflasyonun Ekim ayında yüzde 13,3 ile zirve yapacağı tahmin ediliyordu.

İngiltere için durgunluk çanları çalıyor

BoE, üçüncü çeyrek için GSYİH büyüme tahminini yüzde +0,4’ten yüzde -0,1’e düşürürken, enflasyonun düşmeye başlamadan önce birkaç ay boyunca yüzde 10’un üzerinde kalacağını tahmin etti. Bu tahmin gerçekleşirse, Birleşik Krallık ekonomisi iki çeyrek üst üste daralacak ve resesyonun teknik tanımını karşılayacaktır.
BOE MPC, Ağustos ayında açıklandığı üzere, toplantıdan sonra portföyündeki devlet tahvili miktarını azaltmaya başlamayı da kabul etti.
Tahvil pozisyonu, önümüzdeki 12 ay boyunca ayda 80 milyon GBP düşürülecek.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Milyonların beklediği fatura için çalışmalar başladı!  İcra dosyalarının tasfiyesi, bin liralık doğalgaz desteği...Milyonların beklediği fatura için çalışmalar başladı! İcra dosyalarının tasfiyesi, bin liralık doğalgaz desteği…
Prim gün sayısı yönetmeliği yolda!  Asgari ücret için...Prim gün sayısı yönetmeliği yolda! Asgari ücret için…
    Şirketler birer birer dört günlük çalışma modeline geçiyor Şirketler birer birer dört günlük çalışma modeline geçiyor

Leave a Comment