2022’nin en iyi masa oyunu için iki açık yarışmacı var

Pek çok masa oyunu yayıncısı, ürünlerini masada daha çekici hale getiren metal paralar ve kart kılıfları gibi yükseltilmiş bileşenlerden düzenli bir kâr elde ediyor. Ancak bazı şirketler tüm oyunları bu tür bitler etrafında inşa ediyor. Chip Theory Games’in kullandığı poker tarzı fişlere ve özel zarlara veya Leder Games’in merkezindeki neopren oyun tahtasına bakın. Yemin: İmparatorluk ve Sürgün Günlükleri. Bu yıl, nadir ve pahalı bir bileşen daha patlama anını yaşadı: şeffaf plastik oyun kartları.

Bu sıra dışı şeffaf sayfalar, normal oyun kartları gibi hissettiriyor. Bunları karıştırabilir ve kollayabilirsiniz, böylece geleneksel kartlarla destelere sorunsuz bir şekilde entegre olurlar. Ancak, tasarımcıların sanatı katmanlamasına veya belirli oyun öğelerini görünümden gizlemesine izin vererek, üzerine basılabilirler. Akıllıca kullanılan net kartlar, oyunculara daha önce masa oyunlarında bulunmayan yeni mekanikler ve özellikler sunar. Yılın en iyi iki oyunu — John D. Clair’s ölü hesaplaşma ve Corey Konieczka’nın 3.000 Alçak onları kendi yaratıcı yollarında kullanmaya koyun.

Fotoğraf: Charlie Hall/Poligon

Şeffaf bir kart, geleneksel bir kağıt kartı ve bir kart kılıfı birleştirildi.

Fotoğraf: Charlie Hall/Poligon

ölü hesaplaşma açık denizlerde sandbox tarzı bir keşif ve çatışma oyunudur. Masadaki her oyuncu, gemilerini yönetmek için bir denizci ekibine sahiptir. Bu mürettebat zamanla yükseltilebilir ve oyunculara daha güçlü bir sahiplenme duygusu verir. Clair, bu mürettebat üyelerinin her biri için birer şeffaf plastik kart kullanır – bosun, ikinci kaptan, güverte eli vb.

Bu şeffaf kartlardaki sanat, yalnızca bir tarafın üst yarısını kaplar. Her biri daha sonra aynı boyutta bir geleneksel kart ve eşleşen bir kart kılıfı ile eşleştirilir. Oyuncular ekiplerini yükselttikçe, geleneksel oyun kartını kılıfından çıkarırlar ve ya döndürürler ya da ters çevirirler ve üstteki şeffaf karttan görünen yeni istatistikleri ortaya çıkarırlar. Hem yeni malzemeleri nasıl kullandığı hem de oyuncuların ekiplerinde sahip oldukları yatırım duygusunu nasıl güçlendirdiği konusunda akıllı bir sistem.

Geleneksel kartlar ve net kartlardan oluşan bir koleksiyon.  Hacker, uşak ve maden arayıcısı gibi işlerin yanında yaşlı, sabırlı ve kindar gibi özellikler gösterirler.

Fotoğraf: Charlie Hall/Poligon

Şeffaf bir kart, geleneksel bir kart, kart kılıfıyla birleştirildi.

Fotoğraf: Charlie Hall/Poligon

İçinde 3.000 Alçaktasarımcı Konieczka, oyuncuların en fazla hazineyi biriktirmek için yanlarında çalışacak diğer karakterleri tasarladığı ayrıntılı bir teklif verme oyunu yarattı. Konieczka, tasarımında bu şeffaf kartlardan çok daha fazlasını kullanıyor – 60, ölü hesaplaşma‘s 8. Bu 60 benzersiz kart, 50 geleneksel kartla birleşerek binlerce potansiyel karakter, oyunun başlıkta ima edilen çeşitlilik vaadini benzer şekilde destekleyen bir haydut galerisi yaratır.

Bir at bindirmesi, bir insanı bir ata dönüştürür.

Görünüşe göre “at” bir iştir.
Fotoğraf: Charlie Hall/Poligon

Şeffaf kartların uygulanması 3.000 Alçak özellikle dahicedir. Oyunun geleneksel kartlarında NPC yüzleri için sanat varken, açık iş kartları kıyafetleri ve diğer aksesuarları üstte bir tür kağıt bebek gibi kaplıyor. Geleneksel ve net kartlar, nasıl eşleştirildiklerine bağlı olarak yeni istatistik, avantaj ve maliyet kombinasyonları oluşturarak etkileşime girer. Her yeni oyun için hazırlık yapmayı bir keşif eylemi haline getiriyor ve oyunun fütüristik zaman yolculuğu hikayesini daha da güçlendiriyor.

Bir dizi kutu ve kutunun içine nasıl geri döndüklerine dair talimatlar.

Premium fiyat etiketi ile birlikte, ölü hesaplaşma modern bir masa oyununda gördüğüm en iyi paket çözümlerinden birine sahip.
Fotoğraf: Charlie Hall/Poligon

Tabii ki bu, masa üstü oyunlarında ilk kez net kartların kullanılması değil. Benim kişisel favorilerimden biri, kasvet2005’ten beri var. Aslında, ölü hesaplaşma AEG’nin benzer oyunlarından oluşan uzun bir serinin en yenisi. Mistik Vadi ve Özel Kahramanlar. Şirket, özel çözümü için bir isim bile telif hakkı aldı: Buna Card Crafting System diyorlar.

Ama neden iki farklı şirket, bu kadar yüksek profilli oyunları bu kadar benzer bitlerle piyasaya sürdü? Pekala, bu masaüstü oyunlarının zevklerinden biri. İsimler, konumlar ve belirli mekanizmalar yasal olarak korunabilir ve diğer şirketlerin bunları kendi oyunlarında kullanmasını engelleyebilir, ancak zar gibi daha yaygın öğeler olamaz. Oyun oynamak için kartları kullanma fikri, oyunun kendisi kadar eskidir ve bu tür ortak evrimsel tasarımlara yol açar.

Daha da ilginci, her iki oyun da farklı şeyleri başarmak için açık kartları benzer şekillerde kullanırken, oyunlar ticari alanda da çok farklı yerler işgal ediyor. 3.000 Alçak çok uygun fiyatlı, büyük kutu dostu 49,95 $ fiyatla. ölü hesaplaşmaÖte yandan, plastik minyatürler, sağlam tuck kutuları ve 3D reçine jetonları gibi inanılmaz derecede yüksek maliyetli bileşenlere sahiptir. Ayrıca, perakende satış yolunda ilerlediğinde artmasını bekleyebileceğiniz 79.95 $ ‘lık bir prim fiyatı da taşıyor.

Bulabilirsin ölü hesaplaşma Şu anda ön sipariş için ikinci bir baskının hazır olduğu Backerkit’te. 3.000 Alçak 23 Eylül’de Asmodee web sitesinde ve dost canlısı yerel oyun mağazalarında ön siparişe çıkıyor ve 7 Ekim’de dünya çapında bir perakende sürümüyle satışa çıkıyor.

Dead Reckoning ve 3.000 Scoundrel sırasıyla AEG ve Asmodee tarafından sağlanan nihai perakende sürümüyle ön izleme yapıldı. Vox Media’nın bağlı ortaklıkları vardır. Vox Media, bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla satın alınan ürünler için komisyon kazanabilse de, bunlar editoryal içeriği etkilemez. Bulabilirsin Polygon’un etik politikası hakkında ek bilgi burada.


3.000 Alçak

Fiyatlar yayınlandığı tarihte alınmıştır.

• 2-4 oyuncu, 12 yaş ve üzeri

• Oyun süresi: 60-90 dakika

• Oyun türü: Kart oyunu

• Kategori: Blöf yapma, teklif verme, taslak hazırlama

• Benzer oyunlar: Cash ‘N Guns

Leave a Comment