ABD yönetimini Rusya ile doğrudan bir askeri çatışmaya yol açabilecek bir durumdan kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarında işgal altındaki toprakları kaybetmesinin ardından Vladimir Putin Ülkede kısmi seferberlik ilan ederken, batılı ülkelerin Kiev’e silah desteğini sürdürmeleri halinde nükleer silah kullanımına başvurabileceklerini ima etti.

Tüm dünyayı rahatsız eden açıklamanın ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Sergey RyabkovOnlara karşı savaşmak için Ukrayna’ya ABD birlikleri gönderme olasılığı üzerine yaptığı konuşmada, “Silahlı çatışmaya gebe ABD ve NATO ile açık çatışma Rusya’nın çıkarına değildir. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin de Ukrayna’daki çatışmanın kontrolsüz bir şekilde tırmanması tehlikesinin farkında olduğunu umuyoruz. ABD yönetimini Rusya ile doğrudan askeri çatışmaya yol açabilecek bir durumdan kaçınmaya çağırıyoruz.” söz konusu.

ABD ve NATO’nun Kiev’i doğrudan desteklediğinin altını çizen Ryabkov, “İlke olarak ABD ile müzakere seçeneği çok zor. Londra ve NATO başkentleriyle birlikte Kiev’i doğrudan askeri operasyonlarla topraklarımızı sürüklemeye zorluyorlar.”

“NÜKLEER SİLAHLA KİMSEYİ TEHDİT ETMİYORUZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik duyurusu sırasında Batı’ya karşı tüm imkanlarını kullanacaklarına dair açıklamalarının nükleer bir tehdit olmadığını savunan Ryabkov, “Kimseyi nükleer silahlarla tehdit etmiyoruz. Bu silahların kullanım kriterleri şu şekildeydi: 2 Haziran 2020 tarihli askeri doktrin ve ‘Nükleer Sınırlama Bölgesindeki Rus Devleti’nde tanımlanan ABD, Rusya’nın ulusal güvenliğine kasten tehdit oluşturuyor.Ayrıca, Rident-2 denizaltı balistik füzeleri ve yeni B61’i aldı. Belli senaryolarda kullanılması amaçlanan, hem ordunun envanterinde bulunan hem de Avrupa’ya konuşlandırılan -12 tipi nükleer bomba, kasıtlı bir tehdittir” dedi.

Ryabkov, Zelenski yönetiminin Ukrayna’ya ABD askeri gönderilmeyeceği yönündeki açıklamalarını olumlu bulduklarını belirterek, “Ukrayna’daki resmi makamların ABD askerlerinin Ukrayna’ya gönderilmeyeceğine ilişkin tekrarlanan açıklamaları dikkate alındığında Biden yönetimi, Ukrayna’daki çatışmanın da kontrolsüz bir şekilde tırmanmasına neden oluyor.Umarız tehlikenin farkındasınızdır’ dedi.

Leave a Comment