ABD’den Rusya ve Çin’e ‘nükleer çatışma’ uyarısı: Çatışma olasılığı gerçekçi, hazırlıklı olmalıyız!

ABD Stratejik Komutanlığı Komutanı Amiral Charles Richard, “Amerika Saldırı Altında – Anavatanı Savunmak” Konuyla ilgili bir panelde açıklamalar yaptı.

Charles Richard, “Nükleer bir güçle olası doğrudan nükleer çatışma” üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Richard, “30 yılı aşkın bir süredir bunu yapmak zorunda değiliz. Sonuçları derin. Vatanı korumak için önemliler. Hem stratejik caydırıcılık hem de ulusal hedeflerimize ulaşmak için önemliler. Bu artık teorik değil.” söz konusu.

Amiral Richard, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) “Her plan ve yetenek, stratejik caydırıcılığın ve özellikle nükleer caydırıcılığın işe yaradığı varsayımına dayanır” belirtilmiş.

Richard ayrıca, yalnızca bu varsayım karşılanmazsa, “Pentagon’da veya ortak kuvvette başka hiçbir şey tasarlandığı gibi çalışmayacak” ifade edildi.

‘ABD UZUN ZAMANDIR BÖYLE BİR DÜŞMANLA KARŞILAŞMADI’

Charles Richard, “Rusya ve Çin dünyanın herhangi bir yerine, herhangi bir alanda, herhangi bir yolla, seçtikleri herhangi bir şiddet düzeyine gidebilirler. Amerika Birleşik Devletleri uzun zamandır böyle bir düşmanla karşılaşmadı.” söz konusu.

Richard, bu nedenle ABD Stratejik Komutanlığının-nin “Savaşa yaklaşımını değiştirmek zorunda kalacağını” belirten, “daha yavaş, geleneksel yaklaşımlar artık işe yaramıyor” o da ekledi.

Richard, “Komutanlar, vatanı korurken karada, denizde, havada, uzayda ve siber uzayda, yani her alanda düşmana karşı hızlı hareket etmek zorunda kalacaklar.” dedi.

amiral Richard, “Çin’den gelen tehdit büyümeye devam ediyor” belirten, “Bunun için çok iyi bir strateji uygulamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Richard ayrıca “Karşılaştığımız diğer zorluklarla birlikte Rusya’dan gelen tehdit büyümeye devam ederken, bunun nerede biteceğini bilmiyoruz” söz konusu.

Leave a Comment