Altının gram fiyatı 980 liradan işlem görüyor.

Dün ons altın fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı günü yüzde 0,6 artışla 986 liradan tamamladı.

Yeni güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, 10.50 itibarıyla bir önceki kapanışın yüzde 0,6 altında 980 liradan işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 1.610 liradan, Cumhuriyet altını 6.560 liradan satılıyor.

Dün, ABD Federal Rezervi ( Besledi Faiz artırımı kararına rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gerilimi artıracak açıklamalarının ardından yükselen altının ons fiyatı günü yüzde 0,5 artışla 1,674 dolardan kapattı. Bir ons altın şu anda bir önceki kapanışının yüzde 0.8 altında 1.660 dolardan işlem görüyor.
Analistler, Fed’in beklentiler doğrultusunda federal fonlama oranını 75 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 3,00-3,25 bandına yükseltmesinin ardından agresif adımların gelecekte de devam edeceğinin sinyallerini verdi. diğer para birimlerinde ve piyasalarda kullanılacaktır. Emtialar karşısında değer kazanmaya devam ettiğini söyledi.
Yatırımcıların bugün İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısından çıkacak kararlara odaklandıklarını belirten analistler, yurt içinde gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına çevrildiğini kaydetti.
Analistler, ABD’de ikinci çeyrek cari işlemler dengesinin ve Euro Bölgesi’ndeki tüketici güven endeksinin veri gündeminde öne çıktığını belirterek, teknik olarak altının ons başına 1.640 ve 1.620 dolar destek pozisyonunda olduğunu, 1.690 dolar ile Euro Bölgesi’ndeki tüketici güven endeksinin teknik olarak destek konumunda olduğunu belirttiler. 1.720 dolar direnç pozisyonundaydı.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistlerin çoğu, TCMB’nin politika faizini yüzde 13’te sabit tutmasını bekliyor. Öte yandan ankete katılan 29 ekonomistten 9’u politika faizlerinde 100 baz puanlık indirim öngörmekte, 1’i ise 50 baz puanlık indirim öngörmektedir.

BoE’nin politika faizini 50 baz puan artırarak %2,25’e çıkarması beklenirken, 75 baz puanlık artış ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Tam Gemi Şok Denemeleri Fed Ekonomi Haberleri

Leave a Comment