Arjantinli forvet Sala’nın pilotunun kaza öncesi ses kaydı: Bu uçak tehlikeli

BBC

2019 yılında Arjantinli futbolcu Emiliano Sala’yı taşıyan uçağın pilotunun uçuş sırasında “Bu uçak tehlikeli” dediği ortaya çıkmıştı. BBC, Sala ve pilot David Ibbotson’ın uçaktaki son ses kayıtlarını aldı.

Fransa’nın Nantes kulübünden o dönemde Premier Lig’de oynayan Cardiff City’ye transfer edilen Sala’yı taşıyan uçak, 21 Ocak’ta Cardiff’e inerken Manş Denizi’ne düştü.

28 yaşındaki Sala’nın cesedi 18 gün sonra bulundu ve Ibbotson’a ulaşılamadı.

Sadece Sala ve Ibbotson’ın üzerinde bulunduğu 35 yaşındaki Piper Malibu tipi uçağın Arjantinli forvetin menajeri tarafından ayarlandığı belirtildi.

sala

BBC

SALA: ‘ÇOK KORKUYORUM’

Uçak Nantes Atlantique Havalimanı’nda havalanırken Sala, arkadaşlarına sesli mesajında ​​”Parçalanacak gibi görünen bir uçaktayım” dedi. Bir buçuk saat içinde benden haber almazsan… Beni ararlar mı bilmiyorum ama bulamazlar. “Arkadaşım, çok korkuyorum” diyor.

59 yaşındaki Ibbotson, bir arkadaşına sesli mesajında ​​şunları söyledi:

‘CAN yeleğimi giyeceğim’

“Cardiff’ten bir futbolcu alıyorum. Nantes kulübünden yeni aldım. 20 milyon sterlin gibi. Bana onu tehlikeli bir uçaktan alma görevini verdiler.

“Normalde can yeleğim koltukların arasında ama yarın kesinlikle can yeleğimi giyeceğim.”

Ibbotson ayrıca kayıtta, önceki gün Nantes yolunda uçaktan patlama gibi sesler çıkardığını, motordan kabine ince bir buhar tabakası geldiğini, sol fren pedalının çalışmadığını açıklıyor ve diyor ki: “Bu uçak hangara çekilmeli.”

Mahkeme sürecinde Ibbotson’ın gece uçuş eğitimini tamamlamadığı ve ticari uçuş lisansına sahip olmadığı ortaya çıktı.

Leave a Comment