Bakan Bilgin’den EYT ve asgari ücret açıklaması… ‘Çözüm aşamasındayız’

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Bakan Bilgin’in açıklamalarından satır başları:

Tüm işverenlerin protokole uymakla yükümlü olduğunun altını çizmek isterim. Kamu işveren sendikasına bağlı olmadığımız ve bu protokolün bizi bağlamadığı fikri absürt bir fikirdir. Paydaşlarımızın mutabakat yoluyla vardıkları bir çerçeve anlaşmadır.

“ASGARİ ÜCRETLERİ ARALIKTA DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Önümüzdeki Aralık ayında asgari ücreti yeniden değerlendireceğiz. Enflasyonun zararını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız. 3600 yönetmeliği ile yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatını düzenleyecek ciddi bir reformu hayata geçirdik.

EYT AÇIKLAMASI: ÇÖZÜM AŞAMASINDAYIZ

EYT meselesi bir emeklilik meselesiydi, bir yaş meselesiydi. Emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili bir sorun oldu, çözüm aşamasındayız. Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyu ile paylaşacağız.

class=”medyanet-inline-adv”>

“YAKLAŞIK 90 BİN KAPSAM DIŞINDAKİ ANLAŞMALI PERSONEL ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI”

İşçilerin 696 ile sorunları var, çözmesi daha kolay. Hazırlıklar tamamlandı, yaklaşık 90 bin işçi ihraç edildi. Bunların kadrolu kadro olarak topluma kazandırılması çalışmalarını tamamladık. Bunun da uygulanacağını bildirmek isterim. Türkiye dünya krizlerinin etkisi altındadır ancak aynı zamanda insanlık adına çok önemli adımlar atmıştır.

Toplu sözleşmelerimizde tüm sendikacıların bize söylediği bir şey var: Toplu sözleşmede aldığımız ücretin tamamını almak istiyoruz. Bu meşru bir taleptir. Bu konuda Maliye ve Ekonomi Bakanı ile görüşmelerimiz var. Vergideki oynaklık düzenlenmeli, bu konuyu Bakanla görüştüm, olumlu olduğunu söyleyebilirim.

SÖZLEŞME PERSONELİ

Sözleşmeli personel konusu basına yansıdı. Doğru değil, Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmedi. Hazırlıklarımızı yaptık, Cumhurbaşkanımız ile birlikte değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız.

Reel enflasyonu buna göre değerlendireceğiz. Aralık ayında ortaya çıkan tabloya göre değerlendirme yapacağız.

class=”medyanet-inline-adv”>

Toplu sözleşmede kazanılan ücret üzerinden yıl sonunda geçerli olacak bir vergiyi göz önünde bulundurarak henüz bir orandan bahsetmedik. Daha da önemlisi, kriz döneminde sabitlenir.

Bana sık sık sorulur. Bağ-Kur’luyum ama benimle çalışan işçi daha yüksek maaş alıyor. Farklı primler ödendiği için olur.

Leave a Comment