Bakan Çavuşoğlu: Türkiye güçlü bir NATO müttefiki ve ittifaka en çok katkı sağlayan ülkelerden biri

class=”medyanet-inline-adv”>

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’na katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentinde temaslarını sürdürüyor. Bakan Çavuşoğlu, Dış İlişkiler Konseyi’nin ABD’nin New York kentinde düzenlediği Türk-Amerikan ilişkileri toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin değişen bir coğrafyaya sahip olduğunu belirterek, “Orta Doğu, Karadeniz, Kafkaslar, Balkanlar, Rusya, Ukrayna, Libya, Suriye, Irak, Afganistan, Afrika bize yakın. Bütün bunların baş aktörü Türkiye. önemli dış politika dosyaları.Yüzde 60’ı çevremizdeki bölgelerde oluyor.Ayrıca göç, enerji güvenliği, gıda güvenliği ve terör gibi diğer küresel sorunlarla mücadelede doğrudan yer alıyoruz.Proaktif bir dış politika izlememiz gerekiyor. bu çatışmaların istikrar ve refahımız üzerindeki etkilerini en aza indirgemek.Sonuçta Türkiye, piyasalarla entegre küresel bir piyasa ekonomisidir ve her türlü çatışma bizi doğrudan etkiler, bu yüzden bizim bir seçimimiz değil. Ukrayna, Rusya, Afganistan, Libya, Suriye, Balkanlar veya Orta Asya’daki konularda aktif, stratejik bir gerekliliktir. Çoğu durumda çatışma çözme amaçlarına hizmet eder. “Ul Tahıl Koridoru Anlaşması veya Balkanlar veya Libya’daki çabalarımız geç mi Bunun st örnekleri” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR NATO İTTİFAKINA VE İTTİFAK’A EN BÜYÜK KATKIDA BULUNAN ÜLKELERDEN BİRİDİR”

Bazı ülkelerin bu durumu bir meydan okuma olarak gördüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Bazı AB üyeleri Balkanlar’da Rusya ve Çin ile birlikte Türkiye’yi rakip görüyor. Türkiye, Avrupa ve Atlantik’in önde gelen destekçileri arasında olmasına rağmen böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bu yaklaşımda net bir vizyon eksikliği var Dar çıkarlar nedeniyle ön yargılar devreye giriyor Bu istikrarsız ortamda rakip aktörlerle ilişkilerimiz devreye giriyor Türkiye güçlü bir NATO müttefiki ve ülkelerden biri İttifak’a en büyük katkıyı bu sağlıyor. Ancak kritik konularda çeşitli aktörlerle konuşabilmemiz gerekiyor. “Dinamiklere ayak uydurmaya çalışıyoruz. İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır ve Ermenistan ile normalleşme süreçlerimiz buna örnektir.”

class=”medyanet-inline-adv”>

“ULUSAL GÜVENLİK ENDİŞELERİMİZE SAYGI BEKLİYORUZ”

Türkiye-ABD ilişkilerinin önemine değinen Çavuşoğlu, “Türkiye, ABD dış politikasının öncelikli alanlarının çoğunda kilit oyuncular arasında yer alıyor. İlişkilerimiz hiçbir zaman kolay olmadı. Ancak ilişkilerimiz sağlam temellere dayanıyor. Biliyorsunuz, üç temel konudaki farklılıklar ilişkimize zarar veriyor. “Bunlar ABD’nin PKK, PYD, YPG terör örgütlerine desteği, FETÖ’nün ABD topraklarında varlığı ve CAATSA yaptırımları. Bütün bu meseleler bizim için milli güvenlik meselesidir. Bir müttefik olarak ABD’nin ulusal güvenlik endişelerimize saygı duymasını bekliyoruz” dedi.

Leave a Comment