Bankadan silah zoruyla parasını çekti, Bekaa’da saklanıyor

Sally, Reuters’a demecinde, “Mafya ülkesinde yaşıyoruz. Kurt değilsen kurtlar seni yer.” söz konusu.

Sally, Lebanon’da çalışıyor BLOM BankasıGeçen hafta Beyrut şubesi, banka tarafından zorla dondurulan hesabından 13 bin dolar talep etti. Bu hareketi onu milyonlarca insanın aynı sorunları paylaştığı bir ülkede halk kahramanı yaptı.

Geçen hafta, Lübnan genelinde yedi benzer vaka vardı. Bankalar da güvenlik endişeleri nedeniyle kapılarını kapattı ve hükümetten kurtarma talebinde bulundu. Hükümet yetkilileri soygunları kınadı ve bankalar için güvenlik planları geliştirdiklerini duyurdu.

Sally, Reuters’a demecinde, Belki de kadın sesinin duyulmadığı erkek egemen bir toplumda bunu yapan ilk kadın olduğum için beni kahraman olarak gördüler” dedi ve “Kimseye zarar vermek gibi bir niyetim yoktu…” dedi.

Sally bankalar içinse, “Tek yaptıkları bizden çalmak, yavaş yavaş bizi açlığa ve ölüme terk etmek” söz konusu.

Sally, kız kardeşinin seyahat masrafları ve yaklaşık bir aylık tedavisi için gereken toplam 20.000$’dan 13.000$’ını aldı ve hırsızlıkla suçlanmamak için imzalı bir makbuz almayı başardı.

Sally’nin iki yakın arkadaşı olaydan sonra banka çalışanlarını kendi istekleri dışında tehdit etmek ve gözaltına almak suçlamasıyla gözaltına alındı. Bu tutuklular Çarşamba günü kefaletle serbest bırakıldı.

Şu anda Bekaa’da saklanan Sally, sigarasından derin bir nefes aldıktan sonra Reuters’e şunları söyledi: “İşlerin düzelmesi için daha da kötüye gitmesi gerekiyor” dedi ve devam etti:

“Hükümet sizin için hiçbir şey yapamıyorsa ve gelecek için hiçbir umut vermiyorsa, ormanın yasalarına göre yaşarsınız…”

Leave a Comment