Bilim adamları keşfetti. Günde bir avuç yersen ilaç gibi geliyor

ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden bilim adamları, 25 yılı aşkın süredir 3.300 kişinin diyetlerini izledikten sonra, cevizin mucizevi faydalarını ortaya çıkardı.

Yeni bir çalışma, günde bir avuç ceviz yemenin kan basıncınızı düşürdüğünü, kilo alımını azalttığını ve buna bağlı olarak diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını bildirdi.

Daily Mail’in haberine göre ceviz, bir omega-3 yağ asidi türevi olan alfa-linolenik asit (ALA) içeren tek kuruyemiş ve yağ asidi kalp sağlığı ile ilişkili olduğundan uzmanlar, cevizlerin hastalıkları azaltabileceğini tahmin ediyor.
Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar dergisinde yayınlanan çalışmada bilim adamları, yaklaşık 45 yaşında olan 3.341 ABD’li kişiden gelen verileri analiz etti.

YİYECEKLERİN AĞIRLIĞI NORMAL DÜZEYLERDE OLDU

20. yılda, aktivite düzeyleri ve kan basıncı ile vücut kitle indekslerinin de ölçüldüğü bir sağlık kontrolüne tekrar davet edildikleri dikkatlerden kaçmadı. Sonuçlar, ceviz yiyenlerin, yemeyenlere göre daha düşük tansiyona sahip olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada ceviz yiyenlerin yaklaşık yüzde 20’sinin yüksek tansiyona sahip olduğu, ceviz yemeyenlerin ise yüzde 22’sinin yüksek tansiyona sahip olduğu bildirildi. Bilim adamları ayrıca cevizlerin daha düşük kilo alımına ve daha kaliteli bir diyete yol açtığını öne sürdüler. Kuruyemiş yemeyenlerin vücut kitle indeksi 29.7 (fazla kilolu) iken, yüzde 39’unun da obez olduğunu buldular. Bu önerilere uymadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

YILLARDIR TAKİP EDİLEN

Katılımcılar, 1985-2015 yılları arasında Alabama Üniversitesi tarafından yürütülen Genç Yetişkinlerde Koroner Arter Risk Gelişimi (CARDIA) çalışmasına katıldılar.

İlk olarak diyetleri hakkında röportaj yaptılar ve çalışmanın 7., 20. ve 25. yıllarında takip edildiler. Ceviz yiyen 340 kişi günde ortalama 19 gram fındık tüketmiştir. Bu kişilerin kadın, beyaz ve yüksek eğitimli olma olasılıklarının daha yüksek olduğu bildirildi.


Leave a Comment