Borsada tartışma büyüdü! CHP 5 kritik ismi açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, borsadaki manipülasyon iddialarını gündeme getirdi. Altay, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben, “Çekin bu soruşturmadan” diyerek Borsa İstanbul’u denetleyen 5 ismi açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından borsada tartışmalar büyüdü. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul önceki gün sürpriz bir toplantı yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati iki gün önce piyasa uzmanlarıyla görüştü.

Tartışmalar sürerken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dan dikkat çekici bir iddia geldi. Altay 5 isim açıkladı. Altay’ın açıkladığı isimler şöyle:

Erişah Arıcan: Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikası Yönetim Kurulu Üyesi

Yunus Arıncı: Devlet Denetleme Kurulu Başkanı

Metin Kıratlı: İdari İşler Başkanı

Fahrettin Altun: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı

Ahmet Ali Alhammadi: Borsa İstanbul’un Katar temsilcisi

Altay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’de her gün yargının yozlaşmasına tanık oluyoruz. SPK Başkanı hakkında iddia ve şikayetler var. Bir kadın, “Bu aile benden farklı aracılar aracılığıyla rüşvet vermemi istedi” diyor. Maalesef yargı bu konuda saraydan bir sinyal beklerken böyle bir tabloda yapılması gereken ise hem şikayeti hem de iddiaları ele almak.

Erdoğan geçen gün Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşuyor. “Birisi adalet sistemini suç çetelerinin kirli oyunlarına kurban etmeye çalışıyor. Böyle bir rezalete asla izin vermeyeceğiz.”

Erdoğan, rezalet ortada. 180 milyondan bahsediyoruz. Neden iki danışmanını kovdun kardeşim? Danışmanını kov. Bir sonraki seçimde milletvekili adayı olmayacağız demek ortalığı haklı çıkarmaz. Bu şekilde arınamazsın. Bu konuda beraat etmenin tek yolu mahkemedir.

Git demiyorum. Savcıların elini çöz Erdoğan. Savcılar korkularından dolayı sizden dilekçe almıyorlar. Bunu kabul edemeyiz. Erdoğan’ı aradım. Vücudunu bu soruşturmanın önünden çek kardeşim. Bu karışıklığı kapatamazsınız. ‘İnsanlar unutur, bunlar geçer’ diyemezsiniz. Milletin kör kuruşunun hesabını sormazsak rezil oluruz. Sorumlu tutamayacağımız bir yetki bize verilmesin.

Hazine ve Maliye Bakanlığı var, SPK var, kamu bankaları var. DDK izliyor. İşte neler oluyor; küçük yatırımcılar borsada kekeliyor. Titriyor.

Adam 50.000 dolar yatırdı. Kendini cesaretlendirdi ve ‘Borsaya gel, borsaya gel’ dedi. Çözüm; bankaların hisseleri şişirilmiş durumda.”

“YATIRIMCI RESMİ SOYULDUK”

Altay, borsadaki manipülasyonları şöyle anlattı:

“Hikaye böyle devam ediyor;

Ağustos 2022 Sayın Nabati milleti borsaya çağırıyor. farzedelim? Bir bakanın ülkeye yatırım konusunda rehberlik etmesi garip bir iştir. 128 milyarlık buharlaşma gibi. Tıpkı gecede 18’den 12’ye düşen doların sabah 18’de satıp akşam 12’de alıp büyük kiralar vermesi gibi. Bunlar normal bir demokraside olan şeyler değil.

129 bin kişinin borsada 500 milyar ve üzeri parası var. Ancak spekülatörler, borsa oyunlarıyla önce banka hisselerinin fiyatlarını yapay olarak artırdılar. Ardından bakanın da aralarında bulunduğu ekonomi yönetimi borsaya seslendi. İnsanlar borsaya akın etti. 23 Ağustos ve 2 Eylül’de Nabati tweet atarak halka açık bir çağrı yaptı. Çözüm; borsa çöker.

13 Eylül itibariyle hisse senetleri düşmeye başladı. Ciddi bir düşüş var. Parasını enflasyondan korumak isteyen yatırımcı resmen soyuldu, sarsıldı ve keklendi. Bu vatandaş bizim vatandaşımızdır.

Ve SPK düne kadar bu küçük yatırımcıyı silkelemek için yapılan operasyonu izledi. Borsa İstanbul’da son üç ayda neler olup bittiğini araştırmak yetmez. Araştırılması gerekiyor. Bu konuda CHP olarak 1 Ekim’de TBMM’de Anayasa’nın bize verdiği yetkileri kullanacağız.

Bu adam mübarek bir devlet değil, holdingin başıdır.

Her şey Recep Bey’e bağlıdır. Bu normal değil.”

5 İSİM VERİLDİK

“5 isim okuyacağım:

Erişah Arıcan: Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikası Yönetim Kurulu Üyesi

Yunus Arıncı: Devlet Denetleme Kurulu Başkanı

Metin Kıratlı: İdari İşler Başkanı

Fahrettin Altun: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı

Ahmet Ali Alhammadi: Borsa İstanbul Katar temsilcisi beyefendinin yeni ortağı bu.

Bunlardan 5’i Borsa İstanbul yönetim kurulu üyesidir. Borsayı test etmesi gereken kurum SPK’dır ve Devlet Denetleme Kurulu SPK’yı denetlemelidir.

Sağ el! Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, Borsa yönetim kurulu üyesi. Devlet Denetleme Kurulu Başkanımız da Borsa İstanbul’un yönetiminde bulunuyor.

Bilirsiniz, damat ‘At izi köpek izine karıştı’ dediğinde yemin ederim güzel bir söz!”

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRİMİNİ AZALTMA KARARINA TEPKİ

“Merkez Bankası faiz oranlarını düşürdü. güler misin ağlar mısın Düşürdüğünde ne oldu? Hangi banka tüketici kredilerini 1 puan düşürdü?

Bir özel sektör, devletin parasını 12’ye devletten alıp 28’e vatandaşa verirse buna sadece ‘tefecilik, eşkıyalık’ denir. Bunun adı bankacılık olamaz. Paranı kime veriyorsun? İtibarını sıfırlayan Merkez Bankası, faizi zar zor 12’ye çekmedi. İnsanların aklıyla dalga geçmeyin.

Türkiye’de her şey küçülüyor. Bir şey büyüyor; bankalar. Bankaların kârları bu yılın aynı döneminde geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 400 arttı. Sanayi küçüldü, tarım küçüldü, bankalar büyüdü.”

Kılıçdaroğlu’nun çağrısı borsayı karıştırdı! Üst üste iki toplantı

Leave a Comment