Borsada ulaşım, kimya, holding ve elektrik payları düzenli olarak artıyor.

Borsa İstanbul, son günlerde banka hisselerindeki hızlı yükseliş ve ardından hızlı düşüşle gündemimizi meşgul etti. Hatta bazı hisse senetlerinin her gün (taban) yüzde 10 düşerek geri gelmesi borsaya bakışı olumsuza çevirdi. Ancak yılbaşından bu yana net bir şekilde bakarsak endeksin yüzde 76 arttığı ve yatırımcı için enflasyona karşı koruma sağladığı görülüyor. Borsa yılın ilk 7 ayında yüzde 39,6 yükselirken, endeksin olağanüstü yükselişinin başladığı 14 Temmuz’dan bu yana son iki haftadaki yüzde 14’lük düşüşe rağmen endeks yüzde 37,6’lık değer artışını sürdürdü. Sektörler itibarıyla borsada işlem gören şirketlere baktığımızda, Temmuz ortasından 9 Eylül’e kadar yüzde 150 yükseldikten sonra son iki haftada yüzde 37 kan kaybeden bankacılık endeksi öne çıksa da görülüyor. 4 sektörün yılbaşından bu yana düzenli olarak arttığını ve yatırımcılarına katkı sağladığını söyledi. Bu sektörlerin başında ise Ocak-Temmuz ayları arasında yatırımcısına yüzde 129 kazandıran ulaşım sektörü geliyor. Ulaşım da 14 Temmuz’dan bu yana yüzde 48 arttı.

HOLDİNG VE ELEKTRİK HİSSELERİ DÜZENLİ ARTTI

Bunu yılın ilk 7 ayında yüzde 50 değer kazanan holding hisseleri takip ediyor. Bu paylar da 14 Temmuz’dan bu yana yüzde 41,1 arttı. Elektrik sektörü endeksi yılın ilk 7 ayında %91,5, sonraki 2 ayda ise %39 arttı. Pek çok şirketin yer aldığı kimya ve petrol endeksi Temmuz ayına kadar yüzde 53,7, sonraki dönemde ise yüzde 37,3 yükseldi. Taş toprak sanayi ve ticaret şirketlerindeki yükseliş de bu 4 sektör kadar olmasa da düzenli bir kar sağladı.

Yılın ilk 7 ayında iletişim, sigorta ve turizm hisselerinin ortalama getirisi negatif olurken, bilişim, spor ve inşaat sektörleri 14 Temmuz’dan bu yana en düşük getiriyi sağladı.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım

2 AYDA YÜZDE 405 KAZANAN HİSSELER VAR

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 143,5 milyar dolara ulaşırken, son 2 ayda en fazla değer kazanan şirket yüzde 405 ile Cosmos Yatırım oldu. Hisse senetlerindeki hareketler nedeniyle tartışmaya konu olan Şekerbank ise yüzde 220 artışla ikinci sırada yer aldı. Üçüncüsü ise yüzde 190 tırmanışla Atlantis Yatırım. Borsanın olağanüstü tırmanış yaptığı 14 Temmuz’dan bu yana 18 şirketin getirileri son 2 haftadaki düşüşlere rağmen yüzde 100’ün üzerinde kaldı. Değerlemesi yüzde 70’in üzerinde olan şirket sayısı 50’yi aştı. Bu şirketler arasında bankalar, holdingler, dev perakende ve çimento şirketleri yer alıyor.

KURTARMA DEVAM EDİYOR, HAYIR PAYLAŞIMLARI HARİÇ

Öte yandan, borsanın büyük oyuncularının vadeli işlem piyasası VİOP’ta özellikle kamu bankaları olmak üzere 8-9 hisse senedinin aşırı risk alması sonucu ani değer kaybı ilk günlerde endekse yayılırken, sorunlu hisseler dışındaki şirketlerin hisseleri dün toparlandı. Borsa günü yüzde 1,5 artı ile kapatırken, bankacılık endeksi de günler sonra ilk kez yükseldi. Ancak operasyon yapılan hisselerin yarısında kan kaybı devam etti. Özellikle özel bankalarda bazı sorunlu hisselerde bir rahatlama gözlemlendi. Endeksteki değer artışına rağmen uzmanlar, VİOP’ta milyarlarca liralık pozisyon tutan sorunlu hisselerdeki sorunların çözülmesinin hayati önem taşıdığını belirtiyor. Edinilen bilgilere göre, büyük oyuncuların ticaret yaptığı 5 aracı kurum sorunu çözmek için sık sık bir araya gelerek sektör içinde çözüm bulmaya çalışıyor. VİOP’ta yüzde 10-15 teminat yatırılarak milyarlarca lira alınan payların teminatlarının 30 Eylül’de kapatılması gerekiyor. Başka bir deyişle, oyuncular yatırdıkları hisseleri satın almak zorundadır. Oyuncular bunu yapmazsa, işlemlerin tamamlanmasından aracı kurumlar sorumludur.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım
Leave a Comment