‘Bu konuyu tartışmaya açmak çok tehlikeli’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da ‘Büyük Aile Buluşması’ adı altında düzenlenen LGBTİ+ karşıtı yürüyüş hakkında Hürriyet yazarı Hande Fırat’a açıklamalarda bulundu. “Her grubun protesto etme hakkı vardır. Nefret söylemini yanlış buluyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Derya Yanık, bu açıklama üzerine AKP’ye yakın kişiler ve sosyal medya kullanıcıları tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Burns, tepkilerin artmasının ardından Twitter hesabından açıklama yaptı. “Eşcinselliği normalleştirecek bir bakış açısına asla sahip olamayız” Burns dedi ki, “Ancak bazı sosyal medya mecralarında yer alan şiddet ve nefret söylemine dikkat çekmek istiyorum. Kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun nefret söylemi çok tehlikelidir.” vurgu yaptı.

Yanık’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Bugün basında çıkan bazı haberlere açıklama yapmak zaruri hale geldi.

Haberde açıkça belirttiğim gibi herkesin bir değerler sistemi vardır. Bu değerler sistemi çerçevesinde eleştirme özgürlüğüne sahipsiniz.

Eşcinselliği normalleştirecek bir bakış açısına asla sahip olamayız.

Ancak bazı sosyal medya mecralarında yer alan şiddet ve nefret söylemine dikkat çekmek istiyorum. Nefret söylemi, kimden gelirse gelsin veya kime yöneltilirse yöneltilsin çok tehlikelidir.

Kamu düzenini korumak ve kaosu önlemek için bu dilden kaçınılmalı ve sorunlar anlayışla ele alınmalıdır.

Devlet, temel insan haklarını koruma ve sunma yükümlülüğü taşıyan bir kurumdur. Her vatandaşı korumakla yükümlüdür. Bu noktayı tartışmaya açmak çok tehlikeli.

Ancak yürüyüşle ilgili ifadelerim ve düşüncelerim protesto hakkının demokratik bir hak olduğu yönündedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak aileyi ve değerlerimizi korumak en önemli görevlerimizden biridir.

İnançlarımız ve değerlerimiz çerçevesinde bugüne kadar olduğu gibi çalışmaya devam edeceğiz.”

Leave a Comment