Büyüleyici görüntü… 70 yıl sonra gitti yine işini gördü

class=”medyanet-inline-adv”>

Sivas’ın Gazi köyünde bulunan 300 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğindeki su kanalı dikkat çekiyor. Hard rock’ta insan gücüyle açılan kanal, görüntüsüyle akıllara durgunluk veriyor. Köyde un değirmeni yapmak için Demir ailesi tarafından açıldığı öğrenilen kanal, Ferhat’ın Şirin’e olan destansı aşkı için dağları delerek açtığı su kanalını akla getiriyor. Gazi köyünde yaşayan 85 yaşındaki Halil Demir, babası ve kardeşleriyle 70 yıl önce açtığı su kanalını gezerek 70 yıl öncesine gitti.

Elleriyle açtığı kanala giren Demir, köyün değirmenine su taşımak için sert kayalara karşı verdiği mücadeleyi hatırlattı.

Halil Demir, su kanalının uzunluğunun yaklaşık 300 metre derinliğinin ise 3 metre olduğunu belirterek, “Burayı babam ve 4 kardeşimle birlikte yaptık. O zamanlar yiyecek ekmeğimiz, giyecek giysimiz yoktu. Küçük kardeşim temiz su getirirdi, içerdik burada çalışırdık. Babam ve kardeşlerimle buraya değirmen yapmaya gittik.

Burayı kazmak için başka bir komşudan balyoz, başka bir komşudan kazma aldık. Malzememiz yoktu, burayı yemeksiz, susuz yaptık. Bu yerin uzunluğu 300 metre, derinliği 3 metredir ancak zamanla toprakla dolmuştur. 1952’de başladık, 1955’te değirmen faaliyete geçti. Burayı yapmakta çok zorlandık ama başladık.

Büyüleyici görüntü... 70 yıl sonra gitti yine işini gördü

Akrabalarımıza burayı birlikte yapmayı teklif ettik, kabul etmediler. Babam, ‘Olsun ya da olmasın, bunun için çok çaba sarf edeceğim’ dedi. Bu kayaydı, babam akıllı ve iş gibi bir insandı. Gelir bu kayayı toprak gibi kazacaktı. Babam kadar kazanamadık” dedi.

Büyüleyici görüntü... 70 yıl sonra gitti yine işini gördü

Demir, yeni neslin bugün hazır olmaya alıştığını ve eskisi kadar zorluk görmediğini belirterek, “Biz burayı sadece kazma, kürek ve balyozla eşleştirdik. Babam öldükten sonra değirmeni kardeşime bıraktı. Ağabeyim de suya düşerken abdest almaya geliyor. Vücudu 80 gün suda kalır. Haber alamayınca kaybolduğunu düşündük. Burayı yapmakta çok zorlandık, yiyecek ekmeğimiz yoktu. Burayı kazma, balyoz ve kürekle yaptık.

Burası bizi yokluktan varlığa dönüştürdü. Değirmen sayesinde ekonomik gelirimiz arttı. O zor günler unutuldu. Şimdiki nesil bu laneti çekmeyecek. Günümüzde herkes dikili giysiler alıyor ve giyiyor. Annelerimiz onları iğneyle dikerdi. O zamanlar hiçbir şey yoktu” dedi.

Büyüleyici görüntü... 70 yıl sonra gitti yine işini gördü

Leave a Comment