Celtics, 2022-23 sezonu için teknik direktör Ime Udoka’yı askıya aldı

BOSTON (AP) – Boston Celtics, 2022-23 sezonu için teknik direktör Ime Udoka’yı askıya aldı ve hemen geçerli olmak üzere takıma geri döneceğinin garantisi yok.

Celtics Perşembe gecesi Udoka’nın “takım ilkelerini ihlal ettiği” gerekçesiyle askıya alındığını söyledi. Anonimlik koşuluyla basın, çünkü ekip bu ayrıntıyı kamuya açıklamadı.

Celtics, “Bu sezonun ötesinde Celtics ile geleceği hakkında bir karar daha sonraki bir tarihte verilecek.” Dedi.

Udoka, ESPN tarafından yayınlanan bir açıklamada özür diledi ancak ayrıntı vermedi.

Oyuncularımızdan, taraftarlarımızdan, tüm Celtics organizasyonundan ve ailemden onları hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilemek istiyorum. Takımı bu zor duruma soktuğum için üzgünüm ve takımın kararını kabul ediyorum. Katılan herkese saygımdan dolayı daha fazla yorum yapmayacağım” dedi.

AP ile konuşan kişilerden biri, Celtics yardımcı antrenörü Joe Mazzulla’nın geçici olarak görevi devralacağını söyledi.

Mazzulla, geçen sezon Udoka’nın Boston’daki yardımcılarından biri olan Will Hardy’ye geçen bir pozisyon olan Utah Jazz koçluk işi için bu yaz röportaj yaptı. Udoka’nın diğer yardımcı antrenörleri Damon Stoudemire, Ben Sullivan, Aaron Miles ve Tony Dobbins idi.

Udoka, Celtics ile mükemmel bir ilk sezon geçirdi, normal sezonu 51-31’de bitirdi – son 32 maçta 26-6’ydı – ve NBA Finallerine giden yolda Brooklyn, Milwaukee ve Miami’yi geride bıraktı. Celtics, şampiyonluk serisini Golden State Warriors’a altı maçta kaybetti.

Udoka’yı kaybetmek, bu sezon NBA şampiyonluğu için yarışacak favoriler arasında yaygın olarak kabul edilen bir takım için önemli bir darbe olacak.

Gelişmeler, 2020’de Red Sox menajeri Alex Cora’nın Houston Astros’taki önceki işinde bir işaret hırsızlığı skandalındaki rolü nedeniyle Major League Baseball tarafından bir yıl süreyle askıya alındığında şehir genelinde yaşanan sarsıntıyı hatırlatıyor. Bunun yerine taraflar yollarını ayırdı.

Pandemi nedeniyle kısaltılan sezonda Ron Roenicke yönetiminde son sırada yer alan Cora, bir yıl sonra yeniden işe alındı ​​ve tekrar memnuniyetle karşılandı.

Udoka’nın bu yolu izleyip izlemeyeceği çok açık değil.

45 yaşındaki Udoka, NBA kariyerinin büyük bölümünü San Antonio ile geçirdi, ardından Spurs koçu Gregg Popovich ile kadrosuna asistan olarak katılarak zamanına devam etti. Udoka, 2012’den 2019’a kadar Spurs’ün kadrosundaydı ve baş antrenörlük işleri açıldığında kısa aday listesinde görünme eğiliminde olan isimlerden biri haline gelmesi uzun sürmedi.

2019-20 sezonunu Philadelphia’da, 2020-21 sezonunu Brooklyn’de geçirdi ve ardından Celtics, onu Haziran 2021’de ön büro rolüne geçen Brad Stevens’ın halefi olarak işe aldı.

NBA Finallerinden sonra Udoka, “Gelecek parlak ve daha yeni başlıyoruz” dedi.

Belki de değil.

Celtics, Pazartesi günü koçların, oyuncuların ve yöneticilerin gazetecilerle buluştuğu bir medya günü ve Salı günü açık eğitim kampı düzenleyecek. Ve geçen sezon NBA’de yılın teknik direktörü listesinde dördüncü olan Udoka’nın yokluğu, büyük beklentilerle dolu bir sezonun başlangıcı olması gereken şeyi gölgede bırakacak.

Ayrıca, kulübün antrenmanların başlangıcında karşı karşıya olduğu bir dizi önemli sorunu da beraberinde getiriyor.

Boston, sezonun başlarında bazı büyük hamleler yaptı ve Malcolm Brogdon’ı Indiana’dan bir takasla zaten güçlü bir geri sahayı desteklemek için aldı, ardından keskin nişancı veteran Danilo Gallinari’yi serbest oyuncu olarak ekledi.

Ancak geçen ay Gallinari sol dizinden ön çapraz bağını kopardı ve gelecek sezon için kaybedecek. Geçen sezonun playofflarında diz sorunları yaşayan Boston’ın savunma sisteminin önemli bir parçası olan Center Robert Williams, hala diz sorunlarıyla uğraşıyor ve bu sezona başlamaya hazır olması beklenmiyor.

Celtics’ten ayrıca, Nets tarafından başka bir yere taşınmak isteyen Brooklyn’li forvet Kevin Durant’ın etrafındaki takas spekülasyonlarında da belirgin bir şekilde bahsedildi ve birkaç hafta sonra bu talebi geri çekti. Durant’i indirmek için büyük olasılıkla Jaylen Brown da dahil olmak üzere önemli bir oyuncu paketi gerekirdi ve takas görüşmesi muhtemelen Boston’daki gelecekleri hakkında merak uyandırdı.

Mazzulla’nın bir baş antrenör olarak önceki tek deneyimi, Batı Virginia’daki II. Bölüm’ün Fairmont Eyaletinde iki yıllık bir görevdi ve burada 43-17 gitti ve ikinci sezonunda NCAA turnuvasını yaptı. Rhode Island’dan New England’lı bir yerli olan Mazzulla, kolej basketbolunu Batı Virginia’da oynadı, Fairmont State’de devralmadan önce Celtics’in G League takımının asistanlığını yaptı ve daha sonra Haziran 2019’da Celtics tarafından tekrar bir parçası olarak işe alındı. Stevens’ın personeli.

Mazzulla’nın Fairmont State’deki son maçı Mercyhurst’e karşıydı. Celtics ile ilk gerçek maçı, yeni NBA sezonunun ilk maçında 18 Ekim’de Boston’da Philadelphia’ya karşı biraz daha iyi izlenecek ve izlenecek.

Bu, Komisyon Üyesi Adam Silver’ın geçen hafta Phoenix Suns ve WNBA’dan Phoenix Mercury’nin sahibi Robert Sarver’ı bir yıl süreyle askıya alma ve soruşturma sonrasında ona 10 milyon dolar para cezası verme kararının ardından, NBA’de son haftalardaki ikinci büyük disiplin durumu. taciz edici ve ırkçı bir dil de dahil olmak üzere rahatsız edici işyeri davranış biçimini gösterdi. Sarver Çarşamba günü takımlarını satmayı planladığını söyledi.

Leave a Comment