Çin’in eski Adalet Bakanı rüşvetten idama mahkum edildi

Orta Çin’in Jilin eyaleti Changchun’daki Orta Düzey Halk Mahkemesinde görülen rüşvet davasında Fu Cinghua, Adalet Bakanlığı, Pekin Kamu Güvenliği Bürosu Direktörü ve Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde kendisi ve akrabaları aracılığıyla 117 milyon yuan (yaklaşık 14,9 milyon dolar) rüşvet aldı. Kamu Güvenliği Bakanı. almakla suçlanıyor

Rüşvet“ve”görevi kötüye kullanmaSuçlamalardan hüküm giyen eski bakan ve polis şefi, iki yıl uzaklaştırmayla idama mahkum edildi.

Kararda,Fu, resmi konumunu ve yetkisini ticari faaliyetlerde, resmi atamalarda ve adli işlemlerde başkalarına fayda sağlamak için kullanır ve böylece haksız avantaj elde eder.” kaydedildi.

Mayıs 2020’de Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’na üye olarak atanmadan önce Adalet Bakanı ve Komünist Parti Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Komitesi üyesi olarak görev yapan 67 yaşındaki Fu, geçen yıl bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. üst düzey polis ve yargı mensupları hakkında soruşturma

Fu, Mart ayında Komünist Partiden ihraç edildi.

Komünist Parti Merkez Disiplin Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Fu, “Bütün ideallerinden ve inançlarından vazgeçmiş, partisine ve milletine hiçbir zaman sadık kalmamış, parti ruhu ve ilkelerinden vazgeçmiştir.“Suçlamalar yapıldı.

ÜCRETLERİ KABUL ETTİ

Eski Adalet Bakanı ve emniyet müdürü aleyhindeki dava 11 Temmuz’da açıldı. Fu, 29 Temmuz’da yapılan duruşmada aleyhindeki tüm suçlamaları kabul etti.

ÜÇ ESKİ POLİS HAPUS ETTİ

Fu ile aynı soruşturmada gözaltına alınan üç eski emniyet müdürü, dün Hibey’in farklı illerinde görülen davalarda aynı suçlamalarla hapis cezasına çarptırıldı.

58 yaşındaki eski Şanghay Polis Şefi Gong Daoan ömür boyu hapse, 57 yaşındaki eski Chongqing Polis Şefi Ding Huilin 15 yıl ve eski Shaanxi Polis Şefi 60 yaşındaki Liu Shinyun 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Polis şefleri, geçen yıl yolsuzluk suçlamalarıyla Komünist Partiden ihraç edilen eski Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Sun Licun liderliğindeki bir hizip oluşturmakla suçlandılar.

Eski Adalet Bakanı Fu Cinghua, Devlet Güvenlik Bakanlığı’nın istihbarattan sorumlu eski Disiplin Komitesi Başkanı Liu Yanping ve eski Liaoning Emniyet Müdür Yardımcısı Vang Liki de üst düzey polis, istihbarat ve yargı görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Davaların önümüzdeki ay yapılacak Komünist Parti 20. Ulusal Kongresi’nden önce sonuçlanmış olması dikkat çekiyor.

Leave a Comment