Demirtaş ve Mızraklı kadınlara destek olmak için saçlarını kazıttı

DUVAR – Ahlak polisi tarafından gözaltında tutulan 22 yaşındaki Mahsa Amini’ye yönelik işkence ve işkenceyi protesto etmek için İran’da kadınların başlattığı saç kesme eylemine Türkiye’den de destek gelmeye devam ediyor. Başak Demirtaş, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Adnan Selçuk Mızraklı’nın saçlarını kazıttığını duyurdu.

Başak Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Selahattin ve Selçuk Hoca, İran’da saçının bir kısmı açık olduğu için gözaltına alınıp öldürülen Mahsa Amini’nin öldürülmesini protesto etmek ve İran’daki direnişe destek için saçlarını kazıttı.”

Demirtaş, yazdığı mektupta, “İran ahlak polisi tarafından saçları döküldüğü için öldürülen Mahsa Amini’nin acısını en derinlerimizde hissediyoruz. Zulme ve zulme direnmek sadece kadınların sorumluluğu değildir. sadece kadınların sorumluluğu değil.Özgürlük için direnenlerin yanında olduğumuzu göstermek için hücre arkadaşım Dr.Selçuk Mızraklı ile bugün saçlarımızı traş ettik.Halkın direnişi karşısında tüm baskı ve zulüm yıkılacak.Bin direnenlere selam olsun. Mahsa Amini’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı dilerim. Sağlık ve sabır diler, dayanışma duygularımızı selamlar ile iletir.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment