Denizli’de helikopter kazasında yaralananların son durumu

Denizli’de helikopter kazasında yaralananların son durumu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bilinçleri yerinde, sağlıkları iyi. Kendileriyle konuşma fırsatımız oldu. Rusya’dan gelen heyetteki iki kişiyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bunlar kursta oluyor. Bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Bir taraftan savcılığımız adli kısımda çalışıyor” dedi.

KAZANIMIN NASIL OLDUĞUNU ANLAMIYORUM

Denizli’nin Çardak ilçesinde 2 Rus personelin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de yaralandığı helikopter kazasından sağ kurtulan Türk pilot Ömer Kaan Çakır, yaşananları ilk kez anlattı. Kazada kemerinin çözülmesi sonucu helikopterden atılması sonucu kurtulan Çakır, “Ne olduğunu hatırlamıyorum” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale etmek üzere görevlendirilen Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı itfaiye helikopteri, dün saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Çardak ilçesine bağlı Gemiş İlçesi yakınlarında düştü. Yere çarptıktan sonra tuz depolama alanında sürüklenen Rus yapımı yangın gözetleme helikopterindeki 7 personelden 2’si Rus mühendis Aleksandr Iakovlev ve teknisyen Alexey Volkov hayatını kaybetti. Kazadan yaralı olarak kurtulan Rus vatandaşı kaptan pilot İlya Ivesenkhio, 2. pilot Igor Turkov ve teknisyen Georgii Onuchin ile Türk vatandaşı pilot Ömer Kaan Çakır ve Orman Genel Müdürlüğü temsilcisi Kenan Erdem, bölgedeki hastanelere sevk edildi. ambulanslar. İkisinin durumunun ağır olduğu bildirilen 5 yaralının tedavisi sürüyor.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Türk pilot Ömer Kaan Çakır ve aynı zamanda emekli hava askeri olan baba Mustafa Çakır yaşananları ilk kez anlattı.

Emekli hava askeri olan ve yaralı oğlunun yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Mustafa Çakır, “Çok şükür şu an durumu iyi. Doktorlarımız ilgileniyor. Kaza benim bildiğim kaşar peyniri ile sert iniş yaptıkları için meydana geldi. O sırada oğlum atladı. Düşüş sırasında kemeriniz mucizevi bir şekilde çözüldü ve onu hayatta tuttu. Saçında ve derisinde gözyaşları var. Kolunda ve bileğinde kırıklar var. Bilinci pek iyi değil. Ben de kara havacısıydım. Ülkeme uçuş teknisyeni astsubay olarak hizmet ettim. Yaşadığımız çok zor bir durum” dedi.

Kaza sırasında ne olduğunu hatırlayamayan yaralı Türk pilot Ömer Kaan Çakır, “İnanın kazanın nasıl olduğunu hatırlamıyorum, ne olduğunu bilmiyorum. Ziyarete geleceğini öğrendik. bize” dedi.

Pilot Çakır, helikopterin yakıt ikmali için inip inmediğini hatırlamadığını söyledi.
Leave a Comment