Devlet hastanesini karıştıran skandal talimat: Hemşireleri kırbaçlayarak çalıştırın

Sağlık çalışanlarına yönelik kötü davranışlarla ilgili haberler son zamanlarda durmasa da üzücü bir durum. haber nın-nin ErzurumBu kez sağlık çalışanının meslektaşına yönelik psikolojik şiddeti tepkilere neden oldu. Erzurum Horasan Devlet Hastanesi’nde çalıştığını söyleyen bir sağlık çalışanı, yoğun mobbinge uğradıklarını iddia etti. Ses algılamalı kameralar önünde gerçekleştiği belirtilen olayla ilgili Sağlık Bakanlığı da devreye girdi.

Bir sosyal medya hesabına gönderdiği mesajla gündeme gelen olayda başhemşire (yeni adıyla Sağlık Hizmetleri Müdürü) Rahime Ö.Y., muayenehane doktor hemşirelerine atıfta bulunarak, Koş kır kırbaçla” dedi.Yoğun bir çalışma programı olan Acil Servis çalışanları, hastaların önünde bu tür sözlerle haysiyetlerini ve gururlarını incittiğini söyleyerek seslerini duyurmak için yardım istedi. .

Sağlık çalışanının yardım çağrısı üzerine Erzurum İl Sağlık Müdürü’nden konuyla ilgili açıklama geldi. İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir yaptığı açıklamada; Bu tür söylem ve davranışları amacı ne olursa olsun kabul etmeyeceklerini, özellikle hasta ve yakınları olmak üzere iç iletişim konusunda çok hassas olduklarını, her kademedeki çalışanlarını iletişim kursuna götürdüklerini, bu yüzden kendileri kadar üzüldüklerini ifade etti. Meslektaşları böyle bir olay nedeniyle. Konunun bakanlıkla da paylaşıldığını belirten Bedir, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Sağlık çalışanından meslektaşına inanılmaz sözler: Koş, kırbaç

“Sağlıkta şiddete sıfır tolerans” sloganıyla sağlık çalışanlarına bakış açısını ortaya koyan sosyal medya kullanıcıları da tepkilerini Twitter’da #KırbaçcıRahimeAlınsın etiketiyle dile getirdi.

Sağlık çalışanından meslektaşına inanılmaz sözler: Koş, kırbaç

Mobbing, aynı işyerinde bir veya birden fazla kişi tarafından işyerinde çalışan kişiye karşı uygulanan psikolojik taciz, şiddet, düşmanca tavır vb. davranışlardır. Bu konudaki yasal düzenlemeler İş Kanunu ve Borçlar Kanunu’nda da yer almaktadır.

Mobbing ceza gerektiren bir suçtur. Bu nedenle mobbing uygulayanlar için; Türk Ceza Kanunu’nun 105. Maddesinde, “Cinsel amaçla cinsel tacizde bulunan kişi, mağdurun şikayeti üzerine üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Bu fiiller arasında hiyerarşiden kaynaklanan nüfuzun kötüye kullanılması, hizmet veya eğitim/öğretim ilişkisi. veya aynı işyerinde çalışmanın rahatlığından yararlanılarak verilecek cezaya yukarıdaki fıkraya göre yarı oranında artırılır denir.

Yine aynı kanunun 109. maddesinde, “Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitme veya bir yerde kalma hürriyetinden yoksun bırakan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Eğer kuvvet kullanırsa, Fiili işlemekle tehdit veya hile yapmak veya işlerken iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.Bu suçun kamu görevinin sağladığı etkinin kötüye kullanılması suretiyle işlenmesi hâlinde, kişinin yerine getirdiği kamu görevine ilişkin olarak yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza bir kat artırılır.” denir. Bu cezalara ek olarak, çalışanın maddi ve manevi tazminat hakları saklı kalmak üzere yasal haklarını arama yolları belirlenir.

Mobbinge maruz kalanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, CİMER, Alo 170, Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ile İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarına başvuruyor. yapabilirler.

Sağlık Bakanlığı Horasan Erzurum Sağlık Güncel Haberler

Leave a Comment