Dikkat, bu kış grip çok şiddetli! Ne zaman aşı olmalıyız? ‘Virüsün tuhaf davrandığını görüyoruz’

class=”medyanet-inline-adv”>

Nezle; 39 derece ateş, şiddetli kas-eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan mevsimsel bir hastalıktır. Kış aylarında yaklaşık 8-10 hafta etkilidir ve toplumumuzun neredeyse yüzde 40’ını doğrudan etkiler. Grip özellikle 65 yaş üstü, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar için büyük bir tehlikedir.

Covid-19’a karşı koruyucu aşıların henüz yaygınlaşmadığı 2020 yılında son iki yıla bakıldığında; Kapatma, karantina, sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi kuralların katı bir şekilde uygulanması gribi geçici olarak ortadan kaldırdı. Ancak 2021’de bu durum tersine döndü ve 2022’deki yaz sezonu da dahil olmak üzere bulaşıcı olmaya devam etti.

Yale New Haven Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Scott Roberts, CNBC’ye şunları söyledi: “ABD’de hiç Haziran ayına kadar uzanan bir grip mevsimi görmedik. Bunda Covid’in çok büyük etkisi olduğu açık. İnsanlar artık maske takmıyor ve yeterince korunmuyor. Birkaç aydır grip virüsünün her zamankinden daha tuhaf bir şekilde davrandığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

TEHLİKE KEMERLERİ KUZEY YARIMKÜRE İÇİN ÇALIŞIYOR!

Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Bessey Geevarghese “Güney Yarımküre’de çok fazla grip vakası oldu. Bu, Kuzey Yarımküre için tehlikenin yaklaştığını gösteriyor. Özellikle Avustralya’da grip mevsimi yoğundur. Son birkaç yılda gördüğümüzden daha kötü bir yıl olacak.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) baş tıbbi danışmanı Dr. Susan Hopkins ise Avustralya’da kış mevsiminin sonunda erken başlayan ve hızla tüm yaşlara yayılan grip salgınını izlediklerini açıkladı. gruplar, çok dikkatli.

Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezer Okay “Avustralya son beş yılın en kötü grip mevsimini yaşıyor. Bu durum Kuzey Yarımküre için potansiyel bir gösterge görevi görmektedir. Avustralya’da grip mevsiminin, tipik olarak Haziran ve Eylül ayları arasında, bu yılın Nisan ayında başlaması, hastalığın aylar önce zirve yapmasına neden oldu. ifadelerini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘GRİP DIŞINDA İKİ VİRÜsin DEVRİMİ ARTACAK’

‘Peki ülkemizde nasıl bir grip mevsimi bekleniyor, endişelenmeli miyiz?’ Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener’e sordum ve grip dışında iki virüsün de pusuya yattığının altını çizdi:

Bu yıl grip vakalarının artacağı kesin. Solunum yolu enfeksiyonlarında antikor yanıtı kalıcı olmadığı için zamanla azalır ve kaybolur. Ülkemiz dahil dünyanın neredeyse yarısının bağışıklık sistemi gribi unuttu ama bu yıl yine hatırlayacak…

– Gençler için kolay, yaşlılar için zor olacak. Çünkü yaşla birlikte hatırlama yeteneği bozulur. İki yaşın altındaki çocuklar için risk durumu devam edecek. Ayrıca bu kış sadece griple ilgili değil; ‘Rinovirüs’ (çoğunlukla burun ve burun pasajlarını enfekte eder) ve ‘insan metapnömovirüsü’ (Solunum yolu virüsü) de artacaktır. Bu virüslerin artmasında Covid-19 baskısının giderek azalmasının payı büyük” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’DE GRİP SEZONU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Alper Şener, “Virüs yükünü Kasım ayı gibi görmeye başlıyoruz” diyen Prof. Dr. Alper Şener, C vitamini ve grip aşısına dikkat çekti:

“Takviye olarak veya mevsim meyve ve sebzeleri ile birlikte satın alabilirsiniz. Her ikisi de önerilen konulardır. Diğerleri antioksidanlardır; zerdeçal, tarçın vb… Liste uzun ama bu tür ürünlerin yoğun kullanımının toksik hepatit (karaciğer fonksiyon bozukluğu) gibi yan etki riskini taşıdığı unutulmamalıdır. Rastgele kullanmak çok kabul edilebilir değil. Ancak grip aşısı daha faydalı olur.”

Dikkat bu kış grip çok şiddetli Ne zaman aşı olmalıyız Virüsün garip davrandığını görüyoruz

BU YIL GRİ AŞISI NE KADAR KORUYUCU?

class=”medyanet-inline-adv”>

Doç. Dr. Sezer Tamam, CDC’nin bu yılki verilerine bakarak aşıların yüzde 40-60 oranında etkinliğe sahip olmasının beklendiğini söyledi ve ekledi:

— Bu yıl güçlü bir olay bekleniyor. Ancak grip mevsiminde elde edilecek verilerle aşıların etkinliğinin ortaya çıkacağını bilmek gerekir. Ancak 2022-2023 sezonu için tavsiyelerin, geçen sezon ABD grip aşılarının önerilen bileşiminden daha güçlü olduğunun altı çizilmelidir.

Bu yıl ‘Quadrivalan’ yani ‘dörtlü aşılar’ kullanılacak. aşıda; Bir H1N1 (Domuz gribi) virüsü, bir H3N2 (insanlarda yaygın olarak gribe neden olan virüs türü) virüsü ve iki influenza B (sadece insanları ve fokları enfekte ettiği bilinen bir grip virüsü) olmak üzere 4 farklı virüse ait partiküller vardır. virüsler. . Ancak bu yıl hem influenza A (H3N2) hem de influenza B (Victoria line) aşı virüsü bileşenleri ek olarak güncellenmiştir.

class=”medyanet-inline-adv”>

AŞI İÇİN DOĞRU ZAMAN NEDİR?

Grip salgınına karşı en güçlü önlem aşıdır ancak ne zaman yapılması gerektiği de büyük tartışma konusudur. Örneğin, “İnsanların gribe erken sonbaharda değil de kışın yakalanma olasılığı daha yüksek olduğundan, grip aşısının sağladığı korumanın zamanla azalmasını beklemek mantıklıdır” diyor epidemiyolog Emily Martin. Michigan Tıp Okulu.

Epidemiyolog Dr. Jennifer Nuzzo ise aşıyı genellikle Ekim ayında aldığını söylerken, Toronto Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Jeff Kwong ise Kasım ayına kadar beklediğini belirtiyor.Doç. Dr. Sezer Okay ise toplumda grip yayılmaya başlamadan önce aşı yaptırmanın mantıklı olduğunu ve CDC’nin Eylül ve Ekim ayını tavsiye ettiğini söyledi:

“CDC’ye göre Eylül ve Ekim genellikle grip aşısı olmak için en iyi zamanlardır. Bununla birlikte, grip en sık Şubat ayında zirve yaptığından ve önemli aktivite Mayıs ayına kadar devam edebileceğinden, aşılama Kasım veya sonrasına kadar hala önerilmektedir. Aslında, 65 yaş ve üstü yetişkinler, çocuklar ve hamileliğin üçüncü trimesterindeki kişiler için erken aşılama önerilir.

Dikkat bu kış grip çok şiddetli Ne zaman aşı olmalıyız Virüsün garip davrandığını görüyoruz

KAÇ KEZ GRİ AŞISI YAPTIRMAM GEREKİR?

Bu yıl Kuzey Yarımküre’de güçlü bir salgın beklendiği için ‘Grip aşısı bir mi iki kez mi yapılmalı?’ Sorunun cevabı da çok önemli. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Bessey Geevarghese, 6 ay ile 8 yaş arası ilk kez aşılanan veya sadece bir doz grip aşısı olan çocukların bu yıl iki doz grip aşısı olması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Sezer Okay, konuyu şu bilgilerle özetledi:

“Gençler ve yetişkinler bir doz aşı almalıdır. Ancak altı aydan sekiz yaşına kadar olan çocukların ilk aşı sezonunda iki doz grip aşısına ihtiyaçları vardır. 1 Temmuz 2022’den önce, en az dört hafta arayla toplam iki veya daha fazla doz herhangi bir grip aşısı alın. 1 Temmuz 2022’den önce en az iki grip aşısı olmadıkça veya grip aşısı geçmişi bilinmiyorsa, aşıyı alan 6 ay ila 8 yaş arası çocuklar için bir doz 2022-23 grip aşısı gereklidir. 4 hafta arayla 2 doz 2022-23 grip aşısı. Birinci ve ikinci doz arasında, çocuk 9 yaşına gelse bile iki doz önerilir.”

Tüm Eczacılar İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, 3,5 milyon grip aşısının eczanelere ulaşmaya başladığını duyurdu. SGK ödeme listesinde olmayan grip aşısının fiyatı ise 243 lira.

Fotoğraflar: iStock

Leave a Comment