Dikkat! Uyarı geldi: Bu yıl daha erken ve daha fazlası görülecek

Grip vakalarında artış bekleniyor. Son dakika bilgisine göre; Prof. Zafer Kurugöl, salgın döneminde grip vakalarının neredeyse hiç görülmediğini belirterek, “Toplumda gribe karşı bağışıklık düzeyi azaldı. Bu yüzden bu yıl daha erken ve daha fazla grip vakası göreceğiz” dedi.

Okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte solunum yolu enfeksiyonları artmaya başladı. Son iki yılda koronavirüs nedeniyle kapanma, sosyal mesafe ve maske kullanım uygulamaları sonucunda solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Ancak normalleşme adımları ve insan hareketliliğinin artmasıyla birlikte solunum yolu enfeksiyonları yeniden yoğun bir şekilde görülmeye başlandı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, pandemi döneminde neredeyse hiç grip (grip) vakası görmediğini belirterek, “İnsanlar iki yıldır griple karşılaşmadığı için gribe karşı bağışıklığın seviyesi yükseldi. toplumda azaldı. Bu yıl da bir bağışıklık açığı var. Bu nedenle bu yıl daha erken ve daha fazla grip vakası görmemiz mümkün” dedi.

AĞIR OLACAK

Türkiye’de mevsimsel gribin Aralık-Ocak aylarında görüldüğünü ifade eden Kurugöl, “Koronavirüs sonrası özellikle kapalı dönemlerde neredeyse hiç grip vakası görülmedi. Geçen yıl yükselmeye başladı ama Omicron varyantı devreye girdi. Bu yıl Omicron’un azalması, okulların açılması, normalleşme adımları ve insan hareketliliğinin artmasıyla birlikte tüm solunum yolu enfeksiyonları artmaya başladı. Bu yıl yeni bir varyant çıkmazsa grip daha erken ve daha çok görülecek diye düşünüyorum. Bu yıl viral enfeksiyonlara neden olan virüslerin daha şiddetli olmasını bekliyoruz” dedi.

3

‘ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR AŞILANMALI’

Gripten korunmanın en iyi yollarından birinin grip aşısı olduğunu ve Türkiye’de grip aşısı yaptırma zamanının 15 Ekim’den sonra başladığını belirten Kurugöl, “Vakalar bu yıl daha erken görülmeye başladığı için mümkün. hemen aşı olun. 65 yaş üstü kişilerin grip aşısı olması gerekir. Altta yatan kronik hastalığı olanlar, hamileler, akciğer veya kalp hastalığı olanlar, aşırı kilolu olanlar, özellikle beş yaş altı çocuklar mutlaka aşılanmalıdır. Maske sadece koronavirüse karşı değil, tüm solunum yolu virüslerine karşı da koruma sağlıyor. Herkesin maske takmasını tavsiye ediyorum” dedi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İnanılmaz olay!  'Biz saygıdeğer iş adamlarıyız, Türkiye'ye rezil oluruz'İnanılmaz olay! ‘Biz saygıdeğer iş adamlarıyız, Türkiye’ye rezil oluruz’
Korkunç olay!  Elbisesi kapıya sıkıştı, otobüsün altında feci şekilde öldü... O anlar saniye saniye kaydedildi.Korkunç olay! Elbisesi kapıya sıkıştı, otobüsün altında feci şekilde öldü… O anlar saniye saniye kaydedildi.
Kılıçdaroğlu'nun 'destek çağrısı' sonrası Erdoğan'dan ilk açıklamaKılıçdaroğlu’nun ‘destek çağrısı’ sonrası Erdoğan’dan ilk açıklama

Leave a Comment