Doları ve euroyu önceden bilen adam Remzi Özdemir, şimdi dolara ne olacağını açıkladı: Köşeyi döndü, dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (MPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini 100 baz puan indirdi. yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürüldü. Dolar/TL 18.40 seviyesinden işlem görmeye başladı.

New Age yazarı Remzi Özdemir, Merkez Bankası’nın bu son faiz kararı Türkiye’de dolar kıtlığına neden olacak. Gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Çünkü dünyaya aykırı bir karar alırsanız ülkenize döviz girişi olmaz. Zaten yabancıların Türkiye’deki hazine bonosu pozisyonuna bakıyoruz neredeyse sıfır. Yüzde 80 enflasyon olan bir ülkede neden dövizini Türkiye’ye getirip o devletin tahvillerini alsın?”

“DÖVİZ KAÇIŞTIR”

Borsadaki son gelişmelere değinen Özdemir, şunları kaydetti: “Zaten 68 puanlık para kafanızdan eriyecek. Doğal olarak Türk tahvil ve bonoları almak yerine yüzde 8 enflasyonun olduğu ABD’den yüzde 4 faizli 2 yıllık tahvil alıyor. Borsa yine böyle. Kumarhaneye dönüşen bir borsada yabancılar hızla kaçıyor.”

“TÜRKİYE’NİN 1 NOKTAYA İHTİYACI OLACAK”

Türkiye’nin her ay en az 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu iddia eden Özdemir, şunları kaydetti: “Bundan sonra olacak tek şey, ülkenin büyük bir dolar sıkıntısı yaşaması. Bu ülkenin her ay en az 5-7 milyar dolara ihtiyacı var. Petrol ve gaz ithalatı için kullanacak. Ancak Türkiye’ye her ay böyle bir para girişi olmuyor. Bir süre sonra Türkiye’nin 70 kuruş şöyle dursun 1 kuruşa ihtiyacı olacak” dedi. dedi.

yeniçağgazetesi.com.tr

Leave a Comment