‘Dolarla uydu kiralayan TÜRKSAT’a bir uyarınız var mı?’

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi sunarak, Adil Karaismailoğlu’ndan TÜRKSAT’ta yayın yapan ulusal ve yerel televizyon kanallarından alınan uydu frekans kiralama ücretlerine dolar olarak yanıt vermesini istedi.

Yeşil, konuyla ilgili bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“TÜRKSAT, ERDOĞAN’A KARŞI DOLAR KİRALAMA ALMAYA DEVAM EDİYOR”

“Türk lirasının son yıllarda dolar karşısında değer kaybetmesi her alanda olduğu gibi yayıncılık alanında da olumsuz sonuçlar doğurdu. Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle birçok ulusal ve yerel televizyon kanalı kapanmış veya kapanma noktasına gelmiştir. AKP Genel Başkanı Erdoğan, ‘Krizimiz yok, dolarda para kalmadı, euro’da kira kalmadı’ derken, TÜRKSAT Erdoğan’a rağmen dolar üzerinden kira almaya devam ediyor. Ben demiyorum, Erdoğan söylüyor. Buna rağmen başta Anadolu olmak üzere birçok kanalımız maddi sıkıntılar nedeniyle kanalı kapatma kararı alıyor. TÜRKSAT derhal teftiş edilmeli ve kiraların Türk Lirası olarak alınması konusunda uyarılmalıdır.

Sadece frekans uydu ücretleri değil; RTÜK tarafından uygulanan elektrik, yer kiraları, personel ücretleri, yayın yasakları ve cezalar da birçok medya kuruluşunu yayın yapamaz hale getirdi ve iflas etti.

“TÜRKSAT DOLAR UYDU KİRALAMASI MALİ OLARAK ZOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Krizimiz yok, dolarımız yok, avromuz yok, kiramız yok, kiramız yok’ sözlerine rağmen TÜRKSAT’ın dolarla uydu kiralaması Anadolu’daki televizyonları ekonomik olarak zor duruma sokuyor ve devre dışı kalmasına neden oluyor. uydu. Kâr rekoru kıran TÜRKSAT, ekonomik darboğazdan geçmekte olduğumuz bu süreçte, ulusal ve yerel televizyon kanallarını dolar üzerinden değil, Türk lirası üzerinden fiyatlandırmalı ve kanallara kârsız kalabilmek için destek vermelidir. Televizyon kanal işletmecilerinin yaşatılması için gerekli tedbirleri almak ilgili Bakanlığın görev ve yetkileri dahilindedir.

Nihat Yeşil, Adil Karaismailoğlu’na şu soruları sordu:

“Ülke genelinde TÜRKSAT’ta kaç tane yerli ve milli televizyon kanalı yayın yapıyor?

2020-2022 TÜRKSAT uydu servis ücreti nedir? Yıllara göre artan ücretler nelerdir?

Frekans kiralarındaki artışlar nasıl belirleniyor? 2020-2022’de kaç televizyon kanalı TÜRKSAT tarafından uydu frekans hizmeti almayı durdurdu?

2020-2022’de TÜRKSAT’a ödedikleri teminatı kaç kanal kullanmak zorunda kaldı?

Bakanlığınızın uydu frekans kiralarını düşürme ve Türk Lirası’na çevirme konusunda çalışmaları var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar cinsinden kira ödemelerine bakışı net. Buna rağmen dolar ile uydu kiralayan TÜRKSAT’a herhangi bir uyarınız oldu mu?

Leave a Comment