EBRD/Malige: Türkiye güçlü bir bankacılık sektörüne sahip

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Finansal Kurumlar Direktörü Francis Malige, oynaklığın ve belirsizliğin bir süre daha devam edeceğini belirterek, finans sektörünün bu krize güçlü bir pozisyonla girdiğini ve güçlü bir bankacılık sektörünün bulunduğunu belirtti. Türkiye’de de.

Bloombergh HT’nin sorularını yanıtlayan Malige, finans sektörünün 2008 yılındaki krizi mevcut krizden çok daha güçlü bir likidite ile karşıladığını belirtti. “Bu tür oynaklıklar devam edecek. Diyelim ki enerji sektörüne bağımlısınız. Arzı kısmak yerine fiyatları artırmaya istekli olacaksınız.”

“Adaptasyon önemli hale geldi”

Oynaklığın bir süre daha devam edeceğini kaydeden Malige, “Bu durumda dirençli kalmak gerekiyor. Uyum çok önemli hale geldi. Finansal kriz bu krize çok daha güçlü bir pozisyonda girdi. 2008 yılına kıyasla bankalar işlerini yönetiyor. likidite daha iyiydi. “İyi durumdaydı. Bankaların önceki krizden çıkardıkları bir ders olduğu söylenebilir. Bankaların daha iyi sermayesi ve likiditesi var” dedi.

Bu krizde ticaret hatlarının daraldığını belirten Malife, EBRD gibi bankaların daha çok kullanıldığını söyledi. Ticaret finansmanına ayrılan kaynak ihtiyacının altını çizen Malige, ticaret finansmanının en eski finansal ürün olduğunu hatırlatarak, ticaret finansmanı odaklı şirketleri desteklediklerini vurguladı.

Türkiye’nin Türkiye’nin adaptasyon yetenekleriyle ilgili görüşleri sorulduğunda Malige, “Türkiye’nin uyum kabiliyeti çok yüksek. Çok güçlü bir bankacılık sektörü var. Türkiye, Kafkasya’ya ve bölgeye açılıyor, yatırım çekiyor. Başarılı olmak için her şeye sahip.”

Malige, yatırım yaparken risk faktörleri, oynaklık ve enflasyon gibi faktörlere baktıklarını ve her bir ülke, kurum ve şirketi ayrı ayrı değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Leave a Comment