Ekonomistler faiz oranı kararını nasıl açıklayacaklarını şaşırdılar

Yüksek enflasyona rağmen, Merkez Bankası’nın ekonomik aktivitedeki yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimi yapması ekonomistlerin tepkisini çekti. Uzmanlar, kararın gerekçesine ilişkin farklı yorumlar getirdi.

Fotoğraf: AA

Dünyanın önde gelen merkez bankaları enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırırken, Türkiye’de Merkez Bankası büyüme odaklı politikası doğrultusunda enflasyonun yüzde 80’i geçmesine rağmen faiz oranlarını düşürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘yeni ekonomik model’ Düşük faiz olarak nitelendirdiği düşük faiz ve yüksek kur politikasında, cari fazla verilerek yaratılacak döviz bolluğu ile ihracatın artırılması, böylece döviz kurlarının ve enflasyonun düşürülmesi hedeflenmiştir. Ama hiçbir beklenti karşılanmadı. Yatırımcılar uygun kredi bulmakta zorlanırken, halkın enflasyon yükü her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

Yedi aylık aranın ardından Ağustos ayında faiz indirimine devam eden banka, bugün 100 baz puan indirdi. Politika faizi yüzde 12’ye gerilerken ekonomistlerin tepkisi gecikmedi.

İşte bazı ekonomistlerin Twitter’daki gönderileri:

Leave a Comment