Ekrem İmamoğlu açıkladı: 46 yıllık otopark yıkılıyor

İBB, 46 yıllık Karaköy Katlı Otoparkını yıkarak yerine meydan ve yer altı otoparkı yapacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Karaköy’deki otoparkın deprem analizini yaptığımızda sıkıntılı bir yapı olduğunu gördük. Aynı kapasitede yeraltında gördüğünüz otoparkı alıyoruz ve burada şehrimize bir meydan sunuyoruz” dedi.

23 Eylül 2022 Cuma, 23:58

Abone Ol

Google Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 46 yıllık Karaköy Katlı Otoparkı’nı yıkıp yerine meydan ve yer altı otoparkı yapacak.

Günde ortalama 1.500 araca hizmet veren ve 600 araç kapasiteli 7 katlı otopark 24 Eylül Cumartesi 23:59’dan itibaren hizmete kapatılacaktır.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğluKonuyla ilgili “Karaköy’deki otoparkın deprem analizini yaptığımızda sıkıntılı bir yapı olduğunu gördük. Aynı kapasitede yeraltında gördüğünüz otoparkı alıp burada şehrimize bir meydan sunuyoruz.” söz konusu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

“OTOPARKIN DEPREME KARŞI ZOR BİR BİNA OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

  • Deniz İşletmeleri’nin de bulunduğu Karaköy’deki bu alan çok değerli, çok değerli ve tarihidir. Artık burada yeni bir hayat var. Bildiğiniz gibi burası Galataport ve yolcu gemilerinin yanaştığı devasa bir liman, alışveriş alanları ve dünyaca ünlü bir markanın geleceği bir otel var. Böyle yoğun bir alanın yaşam alanı olarak da güçlendirilmesi gerekiyordu. Bu boyutta bu projeyi ilk incelediğimizde, gördüğünüz otoparkın deprem analizini yaptığımızda maalesef sıkıntılı bir yapı olduğunu gördük. Kent meydanını yapmak ve belki de her yıl buraya gelen milyonlarca misafire ve turiste yakışır bir alanda olmak için bu yatırımı yapan kurumla sözleşme imzaladık. Bu sözleşme gereği gördüğünüz otoparkı aynı kapasite ile yer altına alıyoruz ve burada şehrimize çok şık bir meydan sunuyoruz. Bu şık meydan oluştuğunda turistlerin şehirle entegrasyonu daha güçlü ve etkili olacaktır.

“Böylece BİR SİTE İÇİNDE YENİDEN YAPI YAPMAYA ÇALIŞMADIK. ZORLAMAK İÇİN ÇALIŞTIK”

  • Elbette burada geleneksel markalar var. Güllüoğlu, Namlı, Köşkeroğlu ve Koska gibi başka markalar da var. Bütün bu markalar önemli markalar, değerli markalar. Yıllarını burada vermiş insanlar. Biz de karşılıklı anlaşarak, makul bir süre vererek yeni yerlerine geçişlerinde onlara destek olmaya çalıştık. İnşallah 1 Ekim itibariyle bu markalar artık burada olmayacak. Ekim ayının ortasında burada şantiyeye başlayacağız. Önce yıkım, sonra imalat.
  • Hem bizimle bu sözleşmeyi yapan firmaya, hem Galataport yatırımcılarına, hem de bizimle bu uzlaşma sürecini yöneten kuruluşlara buradan teşekkür ediyorum. İstanbul için çok özel bir anlayış sunuyoruz. Başka bir deyişle, bir alanda bir binayı yeniden inşa etmeye çalışmadık. Ortaya koymaya çalıştık. Bu hem İstanbul’un kimliği hem de geleceği açısından önemli bir bakış açısıdır. şimdiden çok heyecanlıyım Otopark bir an önce bitsin, kare olsun; İstanbul’u hatırlatan güzel anılarla insanlarımız buluşsun. Buradan hem Boğaz’ı, Haliç’in girişini hem de Tarihi Yarımada’yı bu derinlikten birlikte hissedelim. Ki çevresinde ele alacağımız başka tarihi alanlar da var. Şimdi iyi şanslar.

Leave a Comment