Erdoğan BM’ye umut aşıladı – HASAN BASRİ YALÇIN

Başkan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için geldiği New York ziyaretini tamamladı. Erdoğan hem Genel Kurul’da bir konuşma yaptı hem de birçok ikili görüşme gerçekleştirdi.

İsrail Başbakanı’ndan İngiltere Başbakanına, Ürdün Kralı Abdullah’tan FIFA Başkana gibi birçok adıyla BM’nin tam karşısında Türkevi’nde tanıştı. Türkevi arı kovanı gibi işliyordu. Bazen konukların asansörleri vardır. kapıda bile oldu. İsrail Başbakanı Ayrılıyor Japon Başbakanı giriyordu. resmi delegasyon üyeleriyle Konuşmalarımız sırasında edindiğim izlenim müzakereler başarıyla tamamlandı geçen. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğluçoktan görüşmeler nasıl geçti cevabını sorduğumda “Çok fazla yoğun ve çok iyi” şekilli oldu. özellikle türkiye Ukrayna Savaşı sırasında onun dış politikası, Türkiye’ye birçok ülke daha ciddiye al ve yaklaştırdı söyleyebiliriz.
Üstelik Batı medyası, özellikle tahıl koridorunda ve Özbekistan’da bunu görmezden gelmeye çalışıyor. Putin- Erdoğan Erdoğan’ın görüşme sonrası ortaya koyacağı mesaja dikkat çekildi. Örneğin, konuşma sabahı otelde izlediğim birçok Amerikan kanalı, Erdoğan’ın konuşması yakından takip edilecek ifade ediyordu.
Erdoğan’ın Salı günü BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma yine BM’ye anlam katan nitelikteydi. BM’nin giderek boşaldığı bir dönemde Erdoğan’ın umut veren, adalet ve barışın tesisi için öneriler sunan söylemi kuşkusuz değerlidir. Yıllardır yaptığı gibi “Dünya beşten büyük” ve “Daha adil bir dünya mümkün” sloganlarını seslendirdi. Uluslararası sistemdeki adaletsizliklerden bahsetti. Barış ve istikrarın gereğini dile getirdi. Bunların yanı sıra Türkiye’nin katkılarını anlatırken, büyük güçlerin kendi çıkarları için uluslararası sistemdeki adaletsizlikleri ne yazık ki görmezden geldiklerini söyledi.
Erdoğan, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine podyumda görseller kullandı. Tahıl koridoru anlaşması çerçevesinde İstanbul Boğazı ilk geçen gemi, Suriye Türkiye tarafından kuzey briket yapımı evler ve nihayet Geçen hafta Yunan sahili güvenlik güçlerinin botları batma sonucu 9 aylık Asım vefat etti bebek ve 4 yaşında Abdulvahap’ın resimleri gösterdi. Türkiye’nin elinden geldiğince barışı ve adaleti savunduğunu, ancak büyük güçlerin kayıtsız kalması nedeniyle BM’nin öncü bir rol oynayamayacağını anlattı.
Dünya sistemi adına kayda değer bir dönüşüm olmayacağını ve bu kayıtsızlığın devam edeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Erdoğan ve heyeti elbette bu durumun farkında. Ancak Erdoğan yıllardır gerçeği bildiğini söylemekten çekinmedi. Ve ne zaman fırsat bulsa, hem iç hem de dış politikada kendi dönüştürücü katkısını yaptı. Ve her iki alanda da önemli dönüşümler yaptı. Üstelik bu söylemi canlı tutmak bile Türkiye’nin dış politikasının meşruiyet zeminini oluşturmak için çok önemlidir.

Bu sütunu aşağıdaki linke tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Hasan Basri Yalçın | Erdoğan BM’ye umut aşıladı

Leave a Comment