Erdoğan’dan Mir açıklaması: Cuma günü görüşme yapacağız

ANKARA (DÜNYA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında Birleşmiş Milletler’in daha fazla inisiyatif alması gerektiğini ve savaşı engelleyemediğini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu vesilesiyle New York’ta Türkevi’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, liderlere çağrıda bulunarak, “Sayın Putin’le kimde az çok bir kanun varsa bunları görüşmeli. onunla ve bu kapıyı zorla. ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarının Türkiye’yi ilgilendiren konularda görüşlerini aktarması açısından faydalı olduğunu belirtirken, ABD Başkanı Biden’ın BM Güvenlik Konseyi’nin yapısını değiştirme önerisine işaret ederek, Türkiye’nin önerisinin dönüşümlü üyelik olduğunu belirtti.

Erdoğan, Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararlarını hatırlatarak Türkiye’ye baskı yapmanın mümkün olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, bu yaptırımları ‘uygunsuz’ bulduğunu ve alternatifler üzerine bir toplantı yapacağını belirtti.

BM’yi Rusya-Ukrayna savaşını sona erdirme çabaları konusunda eleştirdi, liderlere çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının bir bedel ödediğini ve kimsenin bu bedeli artırmaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin tahıl koridoru ve esir değişimindeki yapıcı rolünün altını çizen Erdoğan, BM’nin savaşı durdurmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurgulayarak, “Maalesef BM savaşı durduramadı, akan kanı, enerji ve gıda tedarikini durduramadı. savaş sonucunda ortaya çıkmıştır. Krizlerine bir çözüm bulamadı” dedi.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’i kendisine baskı yapmaya çağırarak, “Bu sadece benim tarafımdan değil, tüm dünya liderlerinin ortak çabalarıyla yapılması gereken bir süreç. Herkes bu kanalı zorlamalı. Yani Putin’le az çok hukuku olan herkes bunları onunla tartışmalı ve bu kapıyı zorlamalı. Zelensky’de de öyle. Aksi takdirde bu liderlere karşı farklı olumsuz yaklaşımlar sergilemek beklediğimiz sonucu getirmeyecektir.”

KKTC’ye direkt uçuşlar başladı

“Kuzey Kıbrıs’ı rastgele bir ülke olarak görmüyoruz. Biz bunu kendimiz olarak kabul ettik, öyle görüyoruz ve öyle de göreceğiz.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuşların başlamasına ilişkin haberlerden memnun olacağını ve Rusya’nın yüksek bir turizm kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve diğer liderlerle yaptığı görüşmede Kıbrıs’taki haklı taleplerin her zaman dile getirildiğini belirterek, “Umarım önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasıyla çok farklı bir gelecek orayı beklemektedir. “

BM Güvenlik Konseyi için dönüşümlü üyelik önerisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin adaletsiz yapısına yönelik eleştirilerini hatırlatarak, ABD Başkanı Biden’ın da yapı değişikliği anlamına geldiğini belirterek, “Sonunda dediğimiz noktaya geldiler mi? Şimdi ‘hem asil üye sayısını artıralım, hem de geçici üye sayısını artıralım’ diyorlar. Dünya 5’ten büyüktür dediğimizde ya da ‘Daha adil bir dünya mümkün’ dediğimizde biz de buradan geldik. Bunu da başarabileceğimize inanıyorum.”

Türkiye’nin üyelik artışını yeterli görmediğini ve dönüşümlü üyelik önerdiğini vurgulayan Erdoğan, “Daimi ve geçici üyelik olmamalı, tam dönüşümlü üyelik sistemine geçilmelidir. Bu dönüşümlü üyelik sistemi ile şu anda 193 üye bulunmaktadır; bu 193 üyeyi döndürmek gerekiyor; 20, 20 ise, ancak bu dönüşümlü olmalıdır. Her iki yılda bir bunlar dönüşüme tabi tutulmalıdır.” söz konusu.

“F-16’nın satın alınması-modernizasyonu hakkında bazı Cumhuriyetçi senatörlerle konuştum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den yeni F-16 uçakları ve modernizasyon kitleri satın alma talebine ilişkin gelişmeleri bazı Cumhuriyetçi senatörlerle görüştüğünü belirterek, Savunma Bakanı Akar’ın da muhataplarıyla görüştüğünü belirterek, “Hava güzel. olumlu yönde gelişiyor. Bu olumlu havanın devam etmesini diliyoruz” dedi. Resepsiyonda ABD Başkanı Biden ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, görüşmelerin her düzeyde devam ettiğini ifade etti.

– Avrupa Siyasi Topluluk Zirvesi’ne katılım kesin değildir, katılım olması durumunda Paşinyan ile görüşme olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. Erdoğan, “Bizim de bu konularda Kafkasya’da bazı hamlelerimiz olacak. Şimdilik sadece planlama sürecindeyiz. İlham Aliyev kardeşimizle bu konuları konuşacağız ve ona göre adımlarımızı atacağız” dedi.

Prag’da yapılacak Avrupa Siyasi Toplum Zirvesi’ne işaret eden Erdoğan, katılım konusunda henüz karar vermediğini ancak Paşinyan’ın bu zirvede görüşme talebini, katılmaya karar verirlerse görüşme olabileceğini vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Ermenistan ziyareti ve Azerbaycan’a yönelik suçlamalarının Kafkasya’daki istikrarı olumsuz yönde etkileme olasılığının sorulması üzerine Erdoğan, “Bu gelişmelere darbe vuracak ne güç ne de suç var. Pelosi’nin bu ziyareti ile Kafkasya. Birçok yeri rahatsız ettiğine inanıyorum. Hiç abartmaya gerek yok” diye yanıtladı.

MIR Kart üzerinde çalışıyoruz, adımlar atacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda Türkiye’ye baskı yapılıp yapılamayacağına ilişkin bir soruyu şu şekilde yanıtladı:

“En önemli nokta Mir Kart denen olay. Bu, Rusya ile aramızda bir adımdı. Bu konuda atılacak adımları ilgili arkadaşlarımızla birlikte değerlendiriyoruz. İnşallah adımlarımızı buna göre atacağız. Elbette bir alternatifimiz var, o farklı. Ancak bütün sorun, bu yaptırımların farklı versiyonlarının olması. Bunlar tabii ki dostluğa pek yakışmıyor, ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesine hiç yakışmıyor. Şimdi ne yapacağız? Alternatifler neler olabilir; Bu alternatiflerle ilgilenen meslektaşlarım toplantılarını yapıyorlar. Bu toplantılardan sonra Cuma günü tüm arkadaşlarımı İstanbul’da toplamayı umuyorum. Onlarla bir toplantı yapıp son kararımızı burada vereceğiz” dedi.

“Seçimden sonra sosyal konut projesinin ikinci etabı başlayacak”

TOKİ konut projesine başvuru sayısının 5 milyona yaklaştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin büyük bir ekonomik hareketlilik yaratacağını, kira ve konut fiyat sorununun çözümüne olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

Erdoğan, “81 ilimizin tamamında yaşayanlara bu konutları teslim etmemiz onlara (muhalefete) verilecek en güzel cevap olacaktır” diyen Erdoğan, yılsonunu beklemeden temellerin atılmasını emrettiğini açıkladı.

2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar TOKİ’den konut ve işyeri alanlara yüzde 25 indirim uygulanacak.

Sosyal konut projesinin ikinci etabına seçimden sonra başlayacaklarını belirten Erdoğan, “İnşallah önce 250 bin konuttan oluşacak bu projeyi, ardından 250 bin konuttan oluşan bu projeyi de Türkiye’nin ön sıralarına koyarak farkımızı bir kez daha ortaya koyacağız” dedi. toplam 500 bin konut ile milletimizin hizmetine sunulmuştur. Tabii ki toprağı da ekeceğiz. Ayrıca 250 bin konut için arsa hazırlayacağız. Ayrıca 50 bin işyeri ile ilgili adımlarımızı hızla atıyoruz.

TOKİ’den ev veya işyeri alan ve ödemeye devam eden vatandaşlarımız için yüzde 25 peşinat indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcunun tamamını ödeyemeyenler, bakiyelerinin yüzde 25’inden az olmamak kaydıyla ödeyebilecekleri kadar ödedikleri için yüzde 25 indirim alacaklar. Bu kampanyadan 2021 Haziran ayı sonuna kadar geri ödeme taksitleri başlayan konut ve işyeri alıcıları yararlanabilecek. Kampanya bugün başlayacak ve 19 Ekim’e kadar devam edecek. Umarım orada da kolaylaştırıcı oluruz.”

Yunanistan Başbakanı’ndan İstanbul’daki Rum sayısındaki düşüşe ilişkin açıklamalar

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in İstanbul’daki Rum nüfusun azalmasına ilişkin BM Genel Kurulu’nda yaptığı eleştiriyi hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rum nüfusunu azaltmak için bir politika izlemediklerini, tam tersine Türkiye’deki Yunan vatandaşlarına çağrıda bulunduklarını söyledi. çocuklarını Türkiye’ye getirmek. Erdoğan, çeşitli vesilelerle görüştüğü Yunan vatandaşlarını çocuklarının Türkiye’de yaşaması için çağırdığını, aldığı cevapların onların kendi istekleriyle başka ülkelerde yaşadıklarını gösterdiğini söyledi. Erdoğan, “Kapımız açık” dedi. Vatandaşlığı olmasaydı o çocuğa vatandaşlık verirdik” dedi.

Sinod Meclisi’nin asgari sayısına ulaşmak için Türk olmayan rahiplere vatandaşlık verildiğini hatırlatan Erdoğan, “Biz bizim dönemimizde hiçbir Rumu ülkemizden çıkarmadık. Ancak Batı Trakya’daki vatandaşlarımıza ve yurttaşlarımıza yönelik zulmün haddi hesabı yoktur. Hatta son zamanlarda oradaki din adamlarımızı bile kendileri atamak istiyorlar. Din adamlarımızın durumundan ve yapısından ne anlıyorsunuz?” söz konusu.

Leave a Comment