Erdoğan’ın BM tribününden yaptığı konuşma Hindistan’ı kızdırdı: Referanslar ve referanslar yardımcı olmadı

Hindistan ve Pakistan arasındaki bitmeyen Keşmir krizi, Ankara ve Yeni Delhi arasında gerilim yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hafta New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Keşmir meselesini gündeme getirmesine Hindistan yönetiminden sert tepki geldi.

Geçen gün New York’ta kürsüde konuşan Erdoğan, Hindistan ve Pakistan’ın bağımsızlıklarının üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen hala güçlü bir barış ve işbirliği kuramamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Erdoğan, “Dilimiz Keşmir’de adil ve kalıcı bir barış ve huzurun sağlanmasıdır. Son zamanlarda meydana gelen sel felaketi nedeniyle son derece zor günler yaşayan Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Erdoğan’ın sözlerine yanıt Hindistan Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Erdoğan’ın sözlerine ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi, “BMGK’da Keşmir ile ilgili atıfların ve referansların yararlı veya yararlı olduğunu düşünmüyorum” dedi. Sözcü’de yer alan habere göre Bagchi, Hindistan ile Pakistan arasındaki krizin iki ülke arasındaki Shimla Anlaşması uyarınca çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyu 2019 yılında BMGK’da gündeme getirmiş ve o dönemde çok daha sert bir dille açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan 2019’da “Güney Asya’nın istikrarı ve refahı Keşmir’den ayrılamaz” dedi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen 8 milyon Keşmirli’nin hala kuşatma altında olduğunu söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Pakistan Türkiye Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment