Eski Hazine Bakanı Summers, sterlinin 1 doların altına düşebileceği konusunda uyardı

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, yeni atanan İngiltere Başbakanı Liz Truss tarafından benimsenen ekonomi politikalarını, sterlinin ABD doları ile pariteyi aşması için koşullar yaratmakla eleştirdi.

Summers, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Bunu söylemek beni üzüyor, ancak İngiltere gelişmekte olan bir ülke gibi davranarak kendisini iflas etmek üzere olan bir ülkeye dönüştürüyor” dedi. “Politikalarıyla birlikte, Birleşik Krallık’ın ekonomi politikaları, uzun süre herhangi bir büyük ülkenin en kötü makroekonomik politikaları olarak hatırlanacak.”

Truss hükümeti, 1972’den bu yana Birleşik Krallık için en radikal vergi indirimleri paketini hazırlayarak, ekonominin uzun vadeli potansiyelini artırmak amacıyla hem işçiler hem de şirketler üzerindeki vergileri azalttı.

Ekonomistler, paketin karşılanabilir olmayacağından ve artan borç endişeleri nedeniyle bir Döviz krizini tetikleyeceğinden endişeli.

Summers, “Mevcut yol korunursa, sterlin sonunda bir doların altına düşerse şaşırmam” dedi.

Öte yandan eski bakan, dünyanın birçok yerinde enflasyonist baskılara katkıda bulunan ve ABD para birimi cinsinden borçlanan kurumlar üzerindeki baskıyı artıran doların yükselişinin tehlikelerine dikkat çekti.

Summers, doların güçlenmesiyle ilgili olarak, “Bu bir süre bizimle yaşayacak bir sorun olacak. Ülkeler çok güçlü bir ABD dolarına uyum sağlamak zorunda kalacak ve bu, Mayıs ayında ekonomilerin makroekonomik yönetimini zorlaştıracak.” .

Eski Hazine Bakanı, ABD mali politikasını sıkılaştırmanın Fed’in iç enflasyonla mücadele yükünü azaltarak yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Summers, “Washington maliye politikasına daha fazla ve para politikasına daha az önem verirse, biraz daha düşük faiz oranlarına sahip bir politika ortamı yaratacak ve muhtemelen dolar üzerinde yukarı yönlü bir baskı anlamına gelmeyecek” dedi. Başkan Jerome Powell Enflasyonu durdurmak için ihtiyaç duyulan ilacın bir durgunluk içerdiğini kabul etmenin giderek daha net hale geldiğini vurguladı.

Leave a Comment