Faiz düştü, vatandaşlar şöyle tepki verdi: Kimse ‘ekonomi iyi’ demesin. Tanrı çarpar!

Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 12’ye çekti. Kararın ardından dolar/TL kurunda dalgalanmalar yaşandı. Hükümetin ekonomi politikalarının yanlış olduğunu söyleyen vatandaş, “Kimse ‘dolarla ne yapıyorsun?’ diye sormadı. Kimse ‘ekonomi iyi’ demesin, kahretsin! Yazık sana!” söz konusu.

ABD Merkez Bankası’nın dün faiz artırımı kararının ardından dolar/TL kuru bu sabah 18.36’ya yükseldi.

Saatler 14.00’ü gösterdiğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararını açıkladı. Faiz 100 baz puan düşürülerek yüzde 12’ye çekildi. Kararın ardından dolar/TL kurunda hareketlilik yaşandı.

İstanbul Eminönü Mısır Çarşısı’ndaki para kurullarında saat 14.30 sıralarında doların alış fiyatı 18.41’e, satış fiyatı ise 18.46’ya yükseldi. Euro alışta 18.15, satışta 18.22’den işlem gördü.

Vatandaşlara mikrofon uzattık. “Dolar yükselmeye devam ediyor. Ekonomik yönetimi başarılı buluyor musunuz?” Biz sorduk.

Yanıtlar şu şekildeydi:

“YOLCULAR SON GÜNLERİNİ YAŞIYOR”

Gündüz Ünal: “Maalesef çok kötü. Bakın bu milletin haline, hepsinin eli boş… Hiçbirinin çantası yok. Devlet bu sorunu çözemez. Zaten yolcu. Son günlerini yaşıyorlar.”

“BİZİ KÖLE YAPTILAR”

Orhan Çakar: “Ekonomi yönetimini başarılı bulmuyorum. Durumumuz hiç iyi değil. Ben esnafım, durumumuz hiç iyi değil. Bizi köle yaptılar. Fiyat her gün, her saat değişir. Müşterilerimize belirli bir fiyat veremiyoruz. Biz de şaşırıyoruz, müşteriyi utandırıyoruz. Berbat… Durumumuz iyi değil. Önümüzde kış; doğalgaz, elektrik faturaları gelecek… Dükkanım 9 metrekare, elektrik 5500 lira. Bu kış dükkanı açsam mı açmasam mı diye düşünüyorum. Evim kiralık, dükkanım kiralık, geçinmek zor. Devletin bu duruma el atması gerekiyor” dedi.

Orhan Çakar

“PARAYI GÖRDÜĞÜMÜZDE HAYATTA KALIYORUZ”

Sevgili Aslan: “Ekonomi yönetimini başarılı bulmuyorum. 16 yıldır Tahtakale’de esnaf ve dükkan sahibiyim ve şimdi kapatmayı düşünüyorum. Çünkü vatandaşın satın alma gücü sıfırdır. Düğün sektöründe çalışıyorum, insanlar evlenemiyor. Eskiden 1-2 lira olan bir davetiye şimdi 5-6 liraya geliyor. Bu yüzden insanlar gelip bir şey almıyor. Döviz kurlarını gördüğümüzde acı çekiyoruz… Devlet bu durumu düzeltemez. Hiçbir zaman. Güvenim yok.”

“TOPLUM SADECE YÜZDE 5, 10 RAHAT”

Halil Yılmaz: “Başarılı bulmuyorum çünkü alım gücümüz her geçen gün düşüyor. Çok yanlış politikalar var. Halkı dinleyen yok. Toplumun sadece yüzde 5, 10’u çok rahat.”

Halil Yılmaz

“DÖVİZ İŞARETİNİ GÖRDÜĞÜMDE GELECEK İÇİN KAYGI HİSSEDİYORUM”

Sayın Emrullah: “Parası olanları vurmuyor ama normal vatandaşlar etkileniyor. Zenginler için olumlu, vatandaşlar için olumsuz. Döviz kuru işaretini gördüğümde gelecekle ilgili endişe duyuyorum. İnsanlar ister istemez ekonomisi iyi ülkelere gitmek istiyor. Memleketini seven insanlar bile gitmek istiyor.”

“HERKES İSTEDİĞİNİ ALIR”

Ramazan tavsiyesi: “Hükümetin ekonomi politikalarını başarılı buluyorum. Ülkelerde her zaman sorunlar vardır. Önceki sıkıntılarımız çok güzeldi. Şu anda herkes mutlu. Herkesin çok parası var. Herkes istediğini alır.”

“HİÇ ‘EKONOMİ İYİ’ DEME… HASARLIYIZ”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Bu bir başarıysa, yandık! mahvolduk! Ortam berbat. Para kurullarına baktığımda pişmanlık duyuyorum. Döviz kuru biraz yükselince her şeyin fiyatı yükseliyor. Kimse ‘dolarla ne yapıyorsun?’ diye sormadı. söyleme. Yeni telefon alamıyorum, eskisini ucuza tamir ettirebilir miyim acaba diye düşünüyorum… Para birimi bana her şeyi hatırlatıyor…

(Gözündeki reçeteli gözlüğü göstererek) Dövizle gelir. Diş dolgusu yaptırıyorum, parayla geliyor. Kimse ‘dolarla işimiz yok’ demesin; Dolarla çok işimiz var. Kimse ‘ekonomi iyi’ demesin. Tanrı çarpar! Yazıklar olsun sana! Ben çok güçlü bir AK Partili olan ben… Bu yetmez, bu kadar olamaz! Gerçeği söylemek zorundasın. Bir kalıp peynir alırken 40 kez düşünüyorum. Yoğurt satın alamıyoruz. Nasıl iyi olacak… Böyle bir israf olur mu? Gerçekten çok yazık bir günahtır.”

“NAKLİYE VE RÜŞVET ÖNLENMEDEN EKONOMİ İYİLEŞTİRİLEMEZ”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Kiralar yükseldi, dolar yükseldi, piyasalar bozuldu, esnaf zor durumda… Durum iyi değil. Para kurulunu gördüğümde, korkunç bir durumda olduğumuzu düşünüyorum. İleriyi göremiyoruz, durum iyi değil. Devletin bu durumu düzeltebilmesi için dürüst olması ve hırsızlığı önlemesi gerekir. Rüşveti önlemelidir. Eğer samimiyse, iyi olacak. Ama aynı akılla giderse, daha iyi olmayacak.”

Vatandaştan isyan: Savaşan ülkelerde bu enflasyon yok! ilginizi çekebilir Vatandaştan isyan: Savaşan ülkelerde bu enflasyon yok! Erdoğan'ın 'enflasyon' açıklamalarına vatandaşlar tepki gösterdi ilginizi çekebilir Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlar tepki gösterdi

Leave a Comment