Granada’da Müslüman Kalıntıları Bulundu! Kefenlerin yanındaki ölüm kartları dikkat çekti

İspanya’nın güneyindeki Endülüs bölgesindeki Granada şehir merkezindeki bir arsa üzerinde kazıları yürüten ekibe liderlik eden arkeolog Dr. Amjad Suliman, kazının ardından 5 toplu mezar ve 600 insan iskeleti bulduklarını açıkladı. 18 Ekim 2021’de 1000 metrekarelik bir alanda işe başladılar.

Amjad Suliman, yaptıkları tarihi kaynaklarda ve arkeolojik çalışmalarda, Endülüs İslam döneminde Sehl Ben Malik (12. yüzyılda bir alim ve Endülüs şairi) adı altında, Anadolu’nun en büyük Müslüman mezarlığının olduğunu bildiklerini aktararak, Dönemin Avrupa’sının Gırnata’da olduğunu ve Endülüs İslam dönemine ait kalıntıların bulunduğunu vurguladı.

Kazılarda Orta Çağ’a tarihlenen buluntulara ulaştıklarını belirten Suliman, “Artık her yaştan ve her cinsiyetten insan kemikleri bulduk ve yüzlercesini belgeledik. Dönemin Müslümanları kimliklerini gizledi. zorla hıristiyanlaştırdılar ve mezarlarına konulmak üzere kefenlerinin yanına bir kefen koydular. Bir ölüm kartı bırakıyorlardı. Kazılarda bunun parçalarını da bulduk.” söz konusu. Mevcut yasalara göre şehirde yapılan her kazıda en az 2 kişilik bir arkeolog ekibinin bulunmasının zorunlu olduğunu anlatan Suliman, Granada’nın ele geçirdiği son şehir olması nedeniyle buradaki Müslüman kayıplarının çok daha fazla olduğunu kaydetti. Endülüs İslam döneminde Hıristiyanlar.

Granada'da Müslüman Kalıntıları Bulundu!  Kefenlerin yakınında ölüm kartı bulundu

1492’den sonra Granada’nın zorla Hıristiyanlaştırıldığını ve bunu kabul etmeyen Müslüman ve Yahudilerin sürgün edildiğini hatırlatan Suliman, şöyle devam etti: dini olanlar o dönemde inşa edilmiş.Bugün bu mezar taşlarını Alhambra Sarayı’nın bazı duvarlarında veya San Jeronimo Manastırı’nda görebiliyoruz.

Granada'da Müslüman Kalıntıları Bulundu!  Kefenlerin yakınında ölüm kartı bulundu

Granada Ulu Cami Vakfı Başkanı Umar del Pozo da Granada’da bugüne kadar farklı yerlerde yapılan kazılarda Müslümanlara ait çok sayıda ceset bulunduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: şehir merkezi. “Bu yeni buluşta antropolojik analiz için kemikleri almak istiyoruz. Daha sonra bu kemikleri Müslüman mezarlığına götürüp orada defnedilmesini istiyoruz. Bu uzun bir süreçtir ve önemli finansman gereklidir. Amacımız gerekli tahlilleri yaparak cenazeyi Müslüman mezarlığına defnetmek” dedi.

Endülüs Granada Kültür Sanat Dünyası Güncel Haberler

Leave a Comment