Halka arzdan bir yıl sonra işçi katliamı haberi geldi

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABER HİZMETİ

İnternet üzerinden mobilya satışı yapan İngiliz şirketi Made.com, kötüleşen piyasa koşulları nedeniyle büyük bir işten çıkarma operasyonuna başlıyor. Şirket 2021’de İngiltere borsasında halka açıldı. Financial Times’a göre CEO Nicola Thompson şunları söyledi: “piyasalar benzeri görülmemiş seviyelerde bozuluyor” ve “uzun süreli piyasa oynaklığı” nedeniyle koşullar daha da zorlaşacak. konusunda uyardı.

CEO, işletmenin son yıllardaki genişlemesinin bir kısmını kısmen tersine çevireceğini söyledi. Ayrıca “çok zor ama gerekli bazı değişikliklerin” yapılması gerektiğini söyledi. katma.

Grubun işgücünün yaklaşık yüzde 35’inin işten atılması muhtemel, İstişare süreçleri şu anda devam etmektedir ve etkilenenler Ekim ayı sonuna kadar işlerini bırakmak zorunda kalabilirler.

Made ayrıca Avrupa ve Vietnam’daki tedarik zincirini konsolide edecek, Çin’deki operasyonunu kapatacak ve düşük tüketici talep seviyelerini yansıtmak için depo kapasitesini azaltacak. Müşteri hizmetleri ayrıca üçüncü bir tarafa dışarıdan temin edilecektir.

Borsagündem.comMade tarafından derlenen bilgilere göre, Haziran 2021’deki ilk halka arzında toplanan 90 milyon sterlinlik kısmı, artan ev eşyaları talebi ve küresel tedarik zincirlerindeki darboğazlar karşısında satış kapasitesini artırmaya harcandı. Bu masraflar, uzun teslim süreleri nedeniyle olası müşteri kayıplarını önlemek için Avrupa’da ek envanter oluşturmayı içeriyordu.

Ancak küresel ticaret talebi düşmeye başlayınca Made, çok fazla stok kaldı ve fiyatları düşürdü. Made, bu yıl üç bilanço uyarısı yaptı ve hisseleri 4,54 £ kadar düştü. Şirketin hisselerinin sadece 15 ay önce halka arz fiyatı 200 £ idi. Bu, halka arz fiyatından yüzde 97’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Made’nin hisse fiyatındaki çöküş ile hisse senedi ihraçları daha da zorlaştı. Birçok bankacı ve analist, büyük hissedarların şimdi bir satış için bastıracağını düşünüyor. Borsa şirketi Davy’nin Analisti James Musker, şirketin borsasının ihtiyaç duyulacak nakit miktarını artıracağını söyledi. “yeterince güçlü görünmüyor” söylenmiş.

Resim, Level Equity, Partech ve kurucu ortaklar Brent Hoberman ve Ning Li’yi mevcut yatırımlarını yeniden değerlendirmeye zorlayan bir ikilem içine soktu. Bu yatırımcıların büyük çoğunluğu şirketi halka arzından çok önce destekledi.

Musker, “Yeni fonlar olmadan, öz sermaye değerinin sıfıra düşme riski var. Şirketi kendileri geri alsalar ya da özel sermaye şirketi gibi maliyetleri azaltacak ve tersine çevirecek başka bir alıcı bulsalar iyi olur” dedi.

Temmuz ayında yayınlanan son bilanço uyarısında şirket, yıllık işletme maliyetlerinde yaklaşık 15 milyon sterlin azaltma ve bilançosunu güçlendirme seçeneklerini değerlendireceğini söyledi. FT kaynakları, “İşten çıkarmalar bekleniyordu, ancak kesinlikle bu ölçekte değil, esasen tüm bölümler işten çıkarılacak.” diyor.

Konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Aktif fonlar borsalarda başarısız oldu

Devler Porsche’nin halka arzı için sıraya girdi

HSBC’den işten çıkarma


Sayfadaki bilgiler tavsiye niteliğinde değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Leave a Comment