Instagram müstehcen fotoğraf filtresi geliştiriyor

Siber zorbalık ve müstehcen fotoğraf gönderme, sosyal medya uygulamalarında kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorunların başında geliyor. Instagram, kullanıcıların çıplak fotoğraflara özel mesaj yoluyla maruz kalmasını engelleyecek “müstehcen fotoğraf filtresi” özelliği üzerinde çalışmaya başladığını doğruladı.

Instagram müstehcen fotoğraf filtresi geliştiriyor

Meta, halen geliştirilmekte olan isteğe bağlı kullanıcı kontrollerinin, insanları çıplak fotoğraflardan ve diğer istenmeyen e-postalardan korumaya yardımcı olacağını vurguladı. Teknoloji devi, bu kontrollerin, kullanıcıların belirli kelimeleri içeren mesaj isteklerini otomatik olarak filtrelemesini sağlayan “Gizli Sözler” özelliğine benzer olacağını belirtti.

Yazılım geliştiricisi Alessandro Paluzzi, Twitter’da yeni özelliğin ekran görüntüsünü paylaştı. Ekran görüntüsünü tersine mühendislikle elde ettiğini belirten Paluzzi, şunları söyledi:

Instagram ve WhatsApp'a birden fazla ülkeye erişim!

Instagram ve WhatsApp’a birden fazla ülkeye erişim!

İran’da protestoların patlak vermesiyle birlikte Instagram ve WhatsApp da engellenen sosyal medya uygulamaları listesine girdi.

Meta, paylaşılan ekran görüntüsünü onayladı. Meta sözcüsü Liz Fernandez, “Bu yeni özelliklerin insanların gizliliklerini korurken aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Geliştirilen teknolojinin üçüncü şahıs kişi ve kurumlar tarafından görüntülenemeyeceğinin altını çizen Meta, önümüzdeki haftalarda yeni özelliği duyuracaklarını duyurdu. Ancak geçen yıl Pew Araştırma Merkezi, 35 yaşın altındaki kadınların yüzde 33’ünün çevrimiçi olarak cinsel tacize uğradığını tespit eden bir rapor yayınladı.

Durham Hukuk Okulu’nda görüntüye dayalı bir cinsel istismar uzmanı olan Profesör Clare McGlynn, HuffPost’a şunları söyledi: “Bazıları öne çıkacak ve müstehcen fotoğrafların zararsız olduğunu söyleyecek. Herkes yüz yüze olmadığını tartışıyor ama cinsel suçları bu şekilde kategorize edemezsiniz. Cinsel suçların psikolojik tahribatı çok önemlidir ve farklı suç biçimleri farklı insanlar üzerinde aynı etkiyi yaratabilir.” dedi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünde ve SDN Forumunda paylaşabilirsiniz.

Leave a Comment