İnternet erişimi kısıtlandı! İran’da neler oluyor? İran’dan son dakika haberi 23 Eylül

İran’da “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar devam ederken, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkedeki protestoları “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

“Kaos HAREKETİ”

Reis, ülkedeki protestoların “kaos hareketi” olduğunu ve kabul edilemez olduğunu belirtti. İran’da ifade özgürlüğü var ama bu kaos protestoları kabul edilemez” dedi. söz konusu. Associated Press ise protestolarda 9 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

KORUYUCULAR PROTESTO OLACAK

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’na göre, Tahran İslami Tabligh Koordinasyon Konseyi Başkanı Huccetul Islam Muhsin Mahmudi, Tahran sakinlerini hükümet yanlısı bir gösteriye davet etti.

İran’ın resmi ajansı IRNA, İslami Propaganda Konseyi’nin çağrısı üzerine düzenlenecek gösterilerin yarın Cuma namazından sonra ülke genelinde yapılacağını duyurdu.

Bu arada başkent Tahran’da devam eden protestolar nedeniyle sıkı tedbirler alan güvenlik güçleri, sert müdahalelerle protestocuların bir araya gelip gösteri yapmasına izin vermedi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre, başkent Tahran’da Veliasr Caddesi, Keşavarz Bulvarı, Devrim Meydanı, Lale Parkı ve çevre sokaklarda küçük gruplar halinde gösteriler düzenlenirken, Tecriş ve Kudüs meydanlarında da kısa süreli protesto gösterileri yaşandı.

Haberde, göstericilerin lideri olduğu iddia edilen kişilerin gözaltına alındığı ve bu kişilere ateşli silah, şok tabancası ve coplarla el konulduğu belirtildi.

Öte yandan birkaç gün süren gösteriler gecenin geç saatlerine kadar devam ederken, güvenlik güçlerinin fotoğraf çekmeye çalışanlara sert müdahalede bulunduğu ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı görüldü.

Tahran’ın olası gösteri alanlarında güvenlik güçlerinin varlığı dikkat çekerken, polis sık sık göz yaşartıcı gaz kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

İNTERNET KAPATMA

Tahran yönetimi, protestocuların iletişim kurmasını ve toplanmasını engellemek için dün akşam itibarıyla belirli alanlarda internet erişimini sonlandırdı. Bu kapsamda İran’ın 3 GSM operatörünün interneti uzun süre kesildi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde internetin yeniden açılması, sosyal medya ve mesajlaşma programları devre dışı bırakılırken, farklı ülkelerden “DNS kullanarak” engellenen uygulamaları çalıştırmak için kullanılan VPN programları çalışmaz hale geldi.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komada hastaneye kaldırılan Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülkede büyük infial yarattı.

Mahsa Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’daki cenazesinin ardından Tahran ve ülkenin batısındaki şehirlerde protestolar başladı.

Şimdiye kadar Tahran, Senendec, Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Bander Abbas, Abadan, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urmiye, Kazvin, Zencan, İlam başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler düzenlendi. Mazenderan, Hemedan. Protestocularla güvenlik güçleri arasında birçok noktada şiddetli çatışmalar yaşandı.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından sunulmuştur.

Leave a Comment