İran’da molla rejiminin çok katmanlı kolluk kuvvetleri

2022.09.23 17:43

İran’da molla rejiminin kolluk kuvvetleri tarafından gözaltında öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini için başlayan isyan dalgası büyüyor. Amini’nin ölümüne neden olan ‘ahlak polisi’ gözlerini rejimin bekası için dini totaliter yönetimin kurduğu çok katmanlı ‘güvenlik’ aygıtına çevirdi. İlki 1979, sonuncusu 2005 yılında kurulan bu güçler, gerici rejimin temel yapısını oluşturmaktadır.

Abone Ol

Google Haberleri

İbrahim VARLI

İran’da molla rejimine bağlı kolluk kuvvetleri tarafından ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini için saçının bir kısmını gösterdiği gerekçesiyle başlayan isyan dalgası ise, gözler çok katmanlı güvenlik aygıtına çevrildi.

İRŞAD devriyesi

Ahlak polisi veya İrşad Devriyesi (Frassic: Gaşt-e Erşad) günlük hayatı kontrol eder. 2005 yılında Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı döneminde kurulmuştur. Özel güvenlik kurumudur. Ülke genelinde faaliyet gösteren bu polis grubu, genellikle sakallı erkek ve tesettürlü kadın görevlilerden oluşuyor. Geniş yetkilere sahip polisin geniş yetkileri vardır. Kıyafetleri, kıyafetleri ve davranışları “İslam’a aykırı” olanları kontrol etmekle yükümlüdürler. Uyarı, para cezası ve tutuklama yetkisine sahiptirler. Tutukluları mahkemeye sevk edebilirler.

DEVRİM KORUYUCULARI

Ordu içinde “Paralel” ordu. Devrim Muhafızları Ordusu (Pasdaran) kara, hava, deniz ve füze kuvvetlerine sahiptir. Dini bir lidere bağlı özel bir ordu yapısı. Ayetullah Humeyni tarafından 5 Mayıs 1979’da kurulmuştur. İran Anayasasına göre iç düzeni sağlamak ve devrimi korumakla görevlidir. İdeolojik olarak yönlendirilen milis ordusu, sosyal ve politik yaşamın her yönünü kontrol ediyor. Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin “terör örgütü” listesinde yer alıyor.

BESİÇLER

Ayetullah Humeyni’nin emriyle 1979’da kurulan paramiliter gönüllü milisler. Resmi adı Besic Resistance Force’tur. Bu örgüt Devrim Muhafızları’na bağlıdır. Muhafızlardan da emir alırlar. Şu anda resmi dini törenler düzenlemek, sosyal hizmetler sağlamak ve muhalefet toplantılarını bastırmak gibi faaliyetlerle iç güvenlikte kolluk kuvvetleri için yardımcı bir güç olarak hizmet ediyorlar. Besikler sivil giyimli oldukları ve resmi üniformaları olmadığı için “sivil” lakabıyla anılırlar. Resmi bir kurum olmadıkları için işledikleri cinayetlerin sorumluluğu hiçbir organ tarafından kabul edilmemektedir.

KUDÜS GÜCÜ

Rejimi ihraç etmek isteyen mollaların yurtdışındaki faaliyetlerini yürüten özel harekat birimi. Elit Kudüs Gücü’nün yaklaşık beş bin kişiden oluştuğu tahmin ediliyor. Ortadoğu’da çok aktif. Son yıllarda Irak, Suriye, Yemen, Lübnan gibi ülkelerde adından söz ettiriyor.

Kudüs Gücü AmblemiKudüs Gücü Amblemi

Neden BirDay?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, gerçekleri halka ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle aboneliklerden elde ettiğimiz geliri daha iyi habercilik yapmak ve okuyucularımızın daha kaliteli ve güvenilir bilgilerle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmemiz gereken bir patronumuz yok; iyi ki öyle değil.

Bundan sonra da aynı sorumluluk duygusuyla yolumuza devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir günü kaçırmamak için

BirGün’e Bugün Abone Olun.

Bir gün; seninle güçlü, seninle özgür!

Destek BirGün

Videolu haberler için YouTube kanalımıza abone olmak

Leave a Comment