İranlı gazeteci Mahsa Amini’nin İran’da ölümünün ardından Habertürk’e verdiği demeçte

İran’da Z kuşağı baskı istemiyor

İran’da Mahsa Amini’nin başörtüsünü istediği gibi takmadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar bir haftadır devam ediyor. Başkent Tahran’ın da aralarında bulunduğu 80 ilde düzenlenen protestolarda can kaybı, yüzlerce yaralı ve tutuklu var. İranlı gazeteci Peyman Aref, Haberturk.com’a İran’daki süreci ve merak edilenleri anlattı. Burçak Orçun’un haberi…

Mahsa Amini’nin cenazesi ile İran’da kadın giyimine yönelik artan baskıya tepkiler ve eylemler ülke genelinde yaygın ve şiddetli protestolara dönüştü. İranlı gazeteci Peyman Aref, bu kez protesto eylemleri arasındaki önemli farka dikkat çekerek, “Şimdiye kadar protestolarda şiddet güvenlik güçleri tarafından halka yönelikti, yani tek taraflıydı. Bu sefer, insanlar da şiddete şiddetle karşılık veriyor ki bu çok önemli bir fark.”

“İRAN’DA Z KUŞAĞI BASKI İSTEMİYOR”

Peyman Aref, İran’daki İslamcı hükümetin seçimlerle değil, devrimle iktidara geldiğini belirtti. Aref, “Belki 80’lerdeki devrimin şokuyla insanlar yasalara uydu ama Z kuşağı uymuyor. Şu anda sokaklarda 90’ların sonu, 2000’lerin sonunda doğanlar var” dedi.

“İRAN DEVRİME DOĞRU GİDİYOR OLABİLİR”

Ülkede kılık kıyafet zorunluluğu nedeniyle artan tepkilere ve olaylara dikkat çeken İranlı gazeteci Peyman Aref, “Mahsa Amini’nin cenazesi ile başlayan olaylar bir şekilde bastırılsa bile iki yerde başka bir yerden patlak verecek. aylar. İran belki de bir devrime doğru gidiyor.” İran’da halkın artık teokratik bir yönetim istemediğini belirten Aref, “Bu olaylardan sonra yönetimin en azından tesettür kanununu kaldırması, ahlak polisini ortadan kaldırması ve bu tür reformları başlatması gerekir” dedi. Peyman Aref, hükümetin ülkede rejim yanlısı eylemler için çağrıda bulunduğuna değinerek, “İmamlar Cuma namazı sırasında çok provokatif açıklamalar yaptılar. Ama tabanlarında öyle bir erime var ki, hükümet yanlısı taban birkaç bini geçmiyor. insanlar.”
Leave a Comment