İstanbul’un ilk çok katlı otoparkı kapanıyor

Meydan projesi kapsamında yıkılacak olan Karaköy’deki 46 yıllık otopark, 24 Eylül Cumartesi gününden itibaren hizmet vermeyecek.

Meydan Projesi kapsamında yıkılacak olan İstanbul’un Karaköy’deki birinci kat otoparkı 24 Eylül Cumartesi günü kapatılacak.

İSPARK’ın internet sitesinde yapılan duyuruda, “İşlettiğimiz Karaköy Katlı Otoparkımız, İBB Meclisi’nin ‘Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı’ için plan değişikliği nedeniyle 24 Eylül Cumartesi günü hizmetine son verecek. Aracınızı teslim almanız gerektiğini hatırlatırız. 23 Eylül Cuma günü saat 23.59’a kadar.” söylendi.

45 yıldır çok katlı otoparkın altında hizmet veren bir işletmenin müdürü Nurettin Cerit, bu açıklamanın ardından otoparkın yıkılacak olmasının kendileri gibi müşterileri üzdüğünü söyledi.

“Müşteriler de bu duruma şaşırıyor”

Cerit, otoparkın yıkılmasının kesinlikle çevrede bir karışıklığa neden olacağını belirtti. “Yaklaşık 200 metre ileride bir mağazaya geçeceğiz. Burası Karaköy’ün simgesi olan tarihi bir yer. Katlı otoparkın altında hizmet verdiğimizi tüm müşterilerimiz biliyordu. Müşteriler de bu duruma şaşırıyor.” söz konusu.

İstanbul’un birinci kat otoparkı cumartesi günü kapalı olacak VİDEO

“Kapatmak bizim için üzücü”

Katlı otoparkın altında bir işletmede çalışan Mehmet Yücedal, “Burada yeni bir yer bulamadık. Yıkımla birlikte diğer şubelerimize geçeceğiz. 22 yıllık bir mekanın birdenbire kapanması bizim için üzücü.” dedi.

İstanbul'un ilk çok katlı otoparkı kapanıyor #1

“Taşımak için 1 ay istiyoruz”

AA’da yer alan habere göre, bir işyerinin yöneticisi Bahattin Aktaş, yıkım kararıyla hareket etmek zorunda kalacaklarını belirterek, “Tophane durağını geçeceğiz ama ne yazık ki yaklaşık bir ay kapalı olacağız.” söz konusu.

“Ciddi sorun”

Alınan kararın esnafa zulüm olduğunu iddia eden Aktaş, şunları kaydetti: “Bu mağazada çalışan 35 kişi bir ay işsiz kalacak. Son kez cumartesi günü açığız. Müşterilerimiz için yerimizin reklam afişlerini astık. Kurumsal firmaların burada bir ay kapalı kalması ciddi bir sorun. Yetkililerden yaklaşık bir ay hareket etmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul'un ilk katlı otoparkı #2 kapanıyor

“Park alanı projede halk için kullanılsın”

Otoparkı kullanan vatandaşlardan Erkan Öztürk, yıkım kararının hayırlı olacağını, otoparkın halka yönelik bir projede kullanılmasının daha iyi olacağını söyledi. Otoparkın kapatılacağını yeni duyduğunu belirten vatandaşlardan Hasan Basri Akça, “Buradaki esnaf ve vatandaşlar için kötü bir durum. Burası çok geniş bir alanı kaplıyor. Tarihi bir yönü de var.” söz konusu.

Aracını otoparka bırakan vatandaşlardan Yiğit Özbaş, “Umarım kapanmaz. Kapanırsa umarım yenisini açarlar.” dedi.

560 araçlık yer altı otoparkı yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran 2021 oturumlarında oybirliği ile alınan kararla Karaköy’de 1976 yılında açılan 600 araçlık otoparkın yerine meydan yapılmasına karar verildi.

İstanbul'un ilk katlı otoparkı 3 numara kapanıyor

Otoparkın bulunduğu alan Karaköy Meydanı ile birleştirilecek.

“Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı” Projeyle yıkılacak olan İstanbul’un birinci kat otoparkının yerine 560 araç kapasiteli yeraltı otoparkı yapılacağı belirtilirken, 7 bin metrekarelik alanın birleştirilmesine karar verildi. Otopark Karaköy Meydanı ile birlikte yer almaktadır.

İstanbul'un ilk katlı otoparkı #4 kapanıyor

İstanbul'un ilk katlı otoparkı #5 kapanıyor

İstanbul'un ilk katlı otoparkı #6 kapanıyor

Leave a Comment