Jüpiter 59 Yıl Sonra Dünya’ya Hiç Olmadığı Kadar Yakınlaşacak!

Dev gezegen Jüpiter, önümüzdeki günlerde Dünya’ya normalden neredeyse 2 kat daha yakın olacak. Peki 59 yıl sonra ilk kez gerçekleşen bu olayı nasıl gözlemleyebilirsiniz?

Jüpiter, Güneş Sistemimizdeki en büyük gezegen Dünya’ya 59 yılda hiç olmadığı kadar yakınlaşacak. Normalde Dünya’dan 965 milyon kilometre uzakta olan gezegen, 26 Eylül’de gerçekleşecek bu asırlık etkinlikte bizden sadece 590 milyon kilometre uzakta olacak.

Üstelik NASA bilim adamı Adam Kobelski’ye göre, dürbünleri iyi olan insanlar dev gezegeni Jüpiter ile birlikte görebilirler. Ayrıca uydularından üç veya dört tanesini gözlemleyebilecek. Bu gözlemi yapabilmek için en büyük şart, kullandığınız her ekipmanın sağlam bir ayak üzerinde olmasıdır.

Jüpiter’i gözlerinizle görmek için neye ihtiyacınız var?

Kobelski’ye göre Jüpiter’i sadece bir şekil olarak görmenin ötesine geçmek isteyenler bir teleskopa ihtiyaç duyacaklar. 4 inç ve daha büyük teleskoplar En iyi gözlem aracı olacağı belirtilirken, bu teleskopun yanı sıra gözlem deneyimini geliştirmek için yeşil ve mavi filtrelerin kullanılması tavsiye ediliyor. Tüm bunlara sahipseniz ünlü ‘Büyük Kırmızı Nokta’ ile Jüpiter’i görebilirsiniz.

Peki gözlemler için en iyi zaman ve yer neresidir?

Jüpiter

Kobelski’ye göre Jüpiter’i gözlemlemek 26 Eylül’den birkaç gün önce ve sonra mümkün olacak. En iyi gözlemin yapılacağı gün belli olmamakla birlikte, gözlem için en iyi yer ve koşul, deniz seviyesinden ve karanlık ve kuru koşullarda bir yer olacak.

Önümüzdeki günlerde amatör ve profesyonel gözlemcilerin Jüpiter ile ilgili deneyimlerini ve gezegenin yeni canlı resimlerini paylaşmalarını bekleyebiliriz.

Peki Jüpiter’i 59 yıl sonra ilk kez bu kadar yakın yapan nedir?

Jüpiter 13 ayda bir Dünya’dan daha parlak ve daha büyük olarak gözlemlenebilir. Ancak önümüzdeki günleri kaçırılmaz kılan olay, Dünya ve Jüpiter’in Güneş’in yörüngesinde dönmesi. çünkü tam bir daire içinde dönmüyor olacak. Gezegenlerin Güneş etrafındaki yörüngeleri 59 yıl İlk defa bu kadar yakından kesişecekler.

ALAKALI HABERLER

“Çıplak Gözle Yakından Bakabilseydik Jüpiter Nasıl Görünürdü?” Sorusu Cevaplandı! İşte Yakınında Çekilmiş İki Yeni Fotoğraf

Kaynak :
https://scitechdaily.com/dont-miss-jupiter-to-reach-opposition-closest-approach-to-earth-in-59-years/

Leave a Comment