Kanser hastalarını sevindiren haber! Olumlu sonuçlar verdi

İngiltere’den bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre, bir kanser hastasının tüm kanserli hücreleri yok olurken, diğerlerinin kanserli tümörleri küçüldü. Virüs, herpes virüsünün zayıflatılmış bir formudur; tümörleri öldürecek şekilde bu formda oynandı.

UZUN SÜRELİ VE GENİŞ ÖLÇEKLİ ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR

Tedavinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için daha uzun ve daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır. Ancak BBC’nin sağlık editörü Michelle Roberts, bu aşamada bile uzmanların, virüslerin kanser hastalarına enjekte edilmesi durumunda ileri kanser hastalarının bile tedavi edilebileceğini umabileceklerini söylüyor.

“İKİ YIL GEÇTİ VE BEDENİMDE ARTIK KANSER HÜCRELERİ YOK”

Araştırma, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) Kraliyet Marsden Vakfı’ndaki Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülüyor.

Batı Londra’da yaşayan 39 yaşındaki Krzysztof Wojkowski, çalışmanın devam eden aşamasına katılan hastalardan biri.

2017 yılında ağız bölgesindeki tükürük bezleri kanseri teşhisi konan Wojkowski, geçirdiği birçok ameliyat ve tedaviye rağmen kanseri yenemedi. Aksine hastalık daha da ilerledi.

“Başka seçeneğim olmadığı söylendi, şimdi yoğun bakımdaydım. Yıkıcı bir durumdu, bu yüzden bu çalışmaya katılma şansının verilmesi inanılmazdı.”

Virüs tedavisinin kısa bir aşamasında vücudundaki tüm kanserli hücrelerin temizlendiği görüldü:

“İki haftada bir iğne oldum, toplam beş hafta sürdü. Şimdi iki yıl oldu ve artık vücudumda kanserli hücre yok.”

DOĞRUDAN KANSER HÜCRESİNE İĞNE

Doğrudan tümör içine yapılan enjeksiyonlar kanserli hücrelere iki şekilde saldırır: Kanserli hücreleri çevreler ve patlatır; Daha sonra bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Yaklaşık 40 hastayı içeren çalışmalarda, bazı hastalara normalde uçuklara neden olan soğuk bir virüs olan RP2 adı verilen bu modifiye herpes virüsü doğrudan enjekte edildi. Diğer hastalara bu enjeksiyonlarla aldıkları kanser ilaçları verilmeye devam edildi.

Elde edilen sonuçlara göre;

-Yalnızca RP2 verilen dokuz hastadan üçü – Wojkowski onlardan biriydi – küçülmüş tümörlere sahip bulundu

– Kanser ilacı almaya devam eden 30 hastanın yedisinde tedavi olumlu sonuç verdi

-Yorgunluk gibi yan etkiler çok hafif hissedilir

“ÇOK ender bir DURUM”

Araştırma ekibinin başkanı Prof. Kevin Harrington BBC’ye yaptığı açıklamada, tedavisinin sonuçlarının “gerçekten etkileyici” olduğunu ve kendisinin de bazı ileri kanserleri tedavi ettiğini kaydetti:

“Tedavinin güvenliğini test etmeye yönelik bu ilk adımda, klinik araştırmanın bu erken aşamasında böyle olumlu sonuçlar görmek nadirdir. Tedavisi sonlandırılan hastalarda da olumlu sonuçlar aldık. Çalışmaya katılan hasta sayısı arttıkça olumlu sonuçlar almaya devam edip etmeyeceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.”

Bu aslında bilim adamlarının kanserle savaşmak için virüsleri ilk kez kullanışı değil. Birkaç yıl önce NHS, T-Vec adı verilen gelişmiş cilt kanseri için soğuk virüs bazlı bir tedaviyi onayladı.

Prof. Harrington, RP2’nin T-Vec’in geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu söylüyor:

İngiltere Kanser Araştırmaları’ndan Dr. Marianne Baker, mevcut sonuçların bile kanser tedavisinde büyük değişiklikler yapabileceğini söylüyor:

“Bilim adamları, virüslerin kanser tedavisinde işe yarayabileceğini yaklaşık 100 yıl önce keşfettiler. Ancak bunu güvenli ve etkili bir şekilde uygulamanın çok zor olduğu kanıtlanmıştır. Bu yeni virüs tedavisi emekleme döneminde umut vaat ediyor, şimdi yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var ve tedavinin nasıl çalıştığını görmemiz gerekiyor. “Çalışmalar, birden fazla tedaviyi birleştirmenin güçlü bir strateji olduğunu ve virüs tedavisinin bu stratejide önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.”

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yemek yemeden önce iki kez düşünün! Yüksek kanser riski
Putin kısmi seferberlik ilan etti!  Rusya'dan Antalya'ya akın başladı... Tek yön uçak biletleri 70 bin liraya kadar çıkıyorPutin kısmi seferberlik ilan etti! Rusya’dan Antalya’ya akın başladı… Tek yön uçak biletleri 70 bin liraya kadar çıkıyor
Edirne'de bu kez berberlerin başı dertte!  'Bulgar müşterilerimiz var'Edirne’de bu kez berberlerin başı dertte! ‘Bulgar müşterilerimiz var’

Leave a Comment