Karaciğerinize farkında olmadan zarar veren 6 davranış

Ensonhaber’in haberine göre; Karaciğeri sağlıklı tutmak için alkol tüketmemek, sigara içmemek, dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek gerektiği vurgulandı.

Sanılanın aksine karaciğer hasarının tek ana nedeninin alkol olmadığı vurgulandı. Siz farkında olmadan karaciğerinize zarar veren bazı davranışların olabileceği bildirilmiştir.

İŞTE KARACİĞİNİZİ YIKANAN BİLİNMEYEN 6 DAVRANIŞ…

AŞIRI BESİN TAKVİYELERİ KULLANIMI

Takviyelerin aşırı kullanımı da özellikle doktorunuz tarafından gerekli görülmediği takdirde karaciğer sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bunun nedeni, takviyelerin ve bitkisel ilaçların karaciğer ve böbrekler üzerindeki yan etkileri ve baskılarıdır. Ayrıca aşırı kullanım durumunda fazlası karaciğer ve böbrekler tarafından süzülür ve sonunda idrar yoluyla atılır.

Sonuç olarak, büyük miktarlarda takviye, karaciğere aşırı yük bindirebilir, dengesizlikler yaratabilir ve alınan bazı ilaçların işleyişine müdahale edebilir.

-KÖTÜ BESLENME

Beslenme, karaciğer sağlığının temel yönlerinden biridir. Yetersiz beslenme karaciğeri aşırı yükleyebilir, fazla yağı karaciğer hücrelerinde depolayabilir ve zamanla iltihaplanma ve hücre hasarına yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme karaciğer sağlığı için çok önemlidir.

-AKTİVİTE

Hareketsiz bir yaşam tarzı aynı zamanda karaciğer hasarı ve aşırı yağın karaciğerde depolandığı bir durum olan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı için ana risk faktörlerinden biridir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, karaciğerde yağ birikimini tetiklemenin yanı sıra alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı riskini artıran faktörler olan karaciğer iltihabı ve fibrozu artırır. Bu nedenle düzenli günlük fiziksel aktivite ve aktif bir yaşam tarzı karaciğerin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

-İLAÇLAR

Aşırı dozda ilaç da karaciğer hasarına neden olur. Yetişkinlerde ve çocuklarda aşırı ilaç tüketimi karaciğer problemlerini tetikler.
Bu nedenle özellikle karaciğer yetmezliği, 50 kg altı, böbrek yetmezliği veya alkol bağımlılığı olan kişiler gibi risk altındaki kişilerde ağrı kesicilerin hafif tüketilmemesi önerilir.

Hangi ilaç aşırı dozda tüketilirse tüketilsin karaciğer zarar görür. Bu nedenle her zaman doğru kullanım için doktorunuza danışmanız ve ilaçların prospektüslerini okumanızda fayda vardır.

– UYKU EKSİKLİĞİ

Uykusuzluğun genel olarak sağlık üzerinde zararlı etkileri vardır. Ancak özellikle karaciğer için yıkıcı bir etkisi vardır. Bu, karaciğer üzerinde artan baskıya yol açan oksidatif stres etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Uyku eksikliği ayrıca karaciğerin yağları verimli bir şekilde işleme yeteneğini bozar ve obezite, diyabet ve kalp hastalığının gelişimine davetiye çıkaran yağ birikimine yol açar.

Karaciğer aynı zamanda vücudun en çalışkan organlarından biridir ve 8 saatlik tam bir gece uykusunun sağladığı onarıcı etki olmadan verimli bir şekilde çalışamaz. Sürekli uykusuzluk karaciğere büyük zarar verir.

-ŞEKERLİ İÇECEKLER

Alkolün yanı sıra tüm dünyada yaygın olarak tüketilen şekerli içecekler de karaciğer üzerinde yıkıcı etkilere sahiptir. Araştırmalar, aşırı miktarda şekerli içecek tüketenlerin yağlı karaciğer hastalığına yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu ve ayrıca iltihaplanma, fibroz ve hatta siroz riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, düzenli olarak şekerli içecekler tüketiyorsanız veya daha da kötüsü, her gün çok fazla içiyorsanız, sağlıklı bir karaciğer için bu alışkanlığı hemen bırakmanız gerekir.

Leave a Comment