Katar ile kritik anlaşma! Rafale savaş uçakları Türkiye’de konuşlandırılacak

Katar ile varılan yeni anlaşma ile Yunanistan’ın da elinde bulunan Rafale savaş uçaklarının Türkiye’de konuşlandırılabilmesi büyük bir başarı olarak görülüyor.

eski abone ol

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan bir karar, hem ulusal hem de uluslararası basında oldukça dikkat çekici bulundu. Karara göre, Katar Hava Kuvvetleri’ne ait 36 ​​jet ve 250 askeri personel, Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenecek Türkiye’deki askeri üslerde konuşlanabilecek.

Anlaşmaya göre iki ülke arasındaki bu anlaşma 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Türkiye’de görev yapmak ne anlama geliyor?

Öncelikle böylesine önemli bir anlaşmanın imzalandığı Katar ile Türkiye arasındaki ilişkilere bakmakta fayda var. LNG ihracatçısı Katar ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 2017 yılında başlayan Körfez kriziyle zirveye ulaştı.

Körfez’deki en küçük ülkelerden biri olan Katar, “terörist grupları desteklemek” ve “İran’la yakın ilişkiler” ile suçlanıyor. 2017 yılında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini keserek ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

Türkiye ise Katar’ı destekledi ve bu ülkeye hava yoluyla bazı gıda ve temel ihtiyaç maddelerini gönderdi.

Körfez’deki kriz, iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik ve askeri alanda gelişmesini sağladı. Nitekim iki ülke arasında imzalanan “Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar Topraklarına Yerleştirilmesine İlişkin İşbirliği Anlaşması” 2015 yılında yürürlüğe girdi. Ancak krizin ardından TSK unsurları Katar’a ulaştı.

Öte yandan Katar’a TSK unsurlarının konuşlandırılmasının ardından bir anlaşma daha yapıldı. Bu anlaşma ile Katar Emiri Hava Kuvvetlerine ait kargo uçakları ortak kullanılabilecek. Katar, taşıma kapasitesi ve menzili açısından Türkiye’dekinden çok daha üstün olan C-17 Globemaster III uçağına sahip.

Bu uçaklarla TSK unsurları hem Katar’a hem de Libya gibi uzak bölgelere nakledildi. Katar askeri uçaklarının Türk hava sahasını kullanması kolaylaştırıldı.

TRT Haber’e konuşan Havacılık Araştırmacısı Cem Doğut, yeni anlaşmanın ilişkileri bir üst seviyeye taşıdığını düşünüyor. Anlaşmanın içeriğine bakıldığında, konuşlandırılacak unsurların savaş uçakları olacağına dikkat çeken Doğut, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Daha önce ülkemize kargo veya eğitim amacıyla gelen Katar uçakları artık belirli periyotlarla ülkemizde konuşlandırılabilecek. Bu anlaşma ile Katar askeri unsurlarının bize karşı olası bir düşmanca tavır içinde Türkiye’de konuşlandırılmasını bekleyebiliriz.”

Türkiye’de hangi unsurlar konuşlandırılacak?

Anlaşmanın resmi gazetede yayınlanmasının ardından Katar’ın Fransa’dan satın aldığı Rafale savaş uçakları özellikle uluslararası medyada gündeme geldi. Fransız Dassault firmasının ürettiği Rafale uçakları da Türkiye’nin bir süredir gerilim altında olduğu Yunanistan’ın elinde.

Bu noktada Katar’ın hangi unsurları konuşlandıracağı konusu çok önemli bir detay olarak öne çıkıyor.

Nitekim Katar’ın Rafale uçağı, Uluslararası Anadolu Kartalı – 2021 Eğitimleri’nde ilk kez Konya’ya gelerek Türk hava unsurlarıyla ortak eğitimlere katıldı.

Anadolu Kartalı Eğitimleri ile başlayan bu öğrenme sürecinin, Katar Rafale uçaklarının ülkemizde konuşlandırılmasıyla bir sonraki aşamaya geçeceğine dikkat çeken Cem Doğut, sözlerine şöyle devam ediyor;

Rafale uçaklarının Türkiye’de konuşlandırılması çok önemli.

“Komşumuz Yunanistan’ın satın aldığı Rafale uçağına karşı geliştirmemiz gereken taktikler için uçağın kabiliyetlerini iyice öğrenmek çok önemli. Olası bir çatışmada taraf tutacaklarını sanmıyorum ama karşı tarafı bir hamle yapmadan önce düşündüreceği açık.”

Rakip unsurlar hakkındaki bilgi seviyemizi arttırır mı?

2021 yılının başında Yunanistan, Rafale savaş uçaklarının satın alınması için Fransa ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmada Atina’nın 6 yeni ve 12 modernize Rafales satın alması öngörülüyor. Ancak dönemin Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Atina’nın Fransa’dan satın alacağı Rafale tipi savaş uçağı sayısının 18’den 24’e çıkarılacağını duyurdu.

Yunanistan’ın bu adımlarına karşı yeteneklerimizi artırmak kadar, eğitim seviyemizi ve rakip bilgimizi geliştirmek kadar önemlidir.

Türkiye için önemli bir kazanım

Bu bağlamda Katar ile yapılan bu anlaşma Türkiye için önemli bir kazanım olarak görülüyor.

Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Cem Doğut da anlaşmanın detaylarının henüz bilinmediğine dikkat çekiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor;

“Tabii ki anlaşmanın yapıldığını unutmamalıyız ama detayları henüz bilmiyoruz. Katar’ın envanterinde farklı uçak modelleri bulunuyor. Bunların hangilerinin ve kaçının burada konuşlandırılacağı da çok önemli. Elbette uçakların Rafale olması bizim için daha değerli. Bu anlaşma aslında Katar Emiri Hava Kuvvetleri için önemli bir kazanım olacak. Nicelik olarak değil nitelik olarak bölgenin en güçlü hava kuvvetleriyle talim yapma imkanına sahip olacaklar ve onların tecrübelerinden istifade edecekler” dedi.

Leave a Comment