Kırmızı bülten ‘dünyanın her yerinde aranıyor’ olarak çevrildi

Organize suç örgütüne liderlik etmekle suçlandı. Sedat PekerSaray’ın geçtiğimiz haftalarda ortaya attığı rüşvet iddiaları kamuoyunda yankı uyandırmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Sedat Peker’in Beykoz’daki evine silahlı saldırı düzenlendi ve saldırıda ev işçilerinden Yılmaz Günay ağır yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen Ömer Şengel ve 4 kişi daha gözaltına alındı.

Son zamanlarda Peker’in danışmanı olarak bilinen Emre OlacakArnavutluk’un başkenti Tiran’dan İstanbul’a getirilerek gözaltına alındı.

EMRE BİZİM TUTUKLANDI

Olur, savcılığın sorgusunun ardından tutuklanması için nöbetçi hakime sevk edildi.

Arnavutluk’ta gözaltına alındıktan sonra Türkiye’ye iade edilen Olur’un İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı. Olur, işlemlerinin ardından Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten savcılığa çıkarılan Olur, ifadesinin ardından “suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgüte üye olmak” suçlamasıyla tutuklanmak üzere nöbetçi hakime sevk edildi.

Duruşmaların ardından, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “suç işlemek amacıyla örgüte üye olmak” suçlamasıyla Olur’un tutuklanmasına karar verildi.

PEKER’İN AVUKATI BARKIN: KIRMIZI BÜLTEN ‘DÜNYA ÇAPINDA ARANIYOR’

Sedat Peker’in avukatı Ersan BarkınPeker için çıkarılan kırmızı bültenin kapsamının genişletildiğini duyurdu. Barkın, “Interpol’ün sadece ‘savunmak’ amacıyla çıkardığı kırmızı bültenin kapsamı, ‘tüm dünyada aranıyor’ olarak genişletildi.” söz konusu.

Barkin’in gönderisinde, “Bugün, İnterpol’ün Anadolu 16. ACM ve Bursa 5. ACM’nin talebi üzerine çıkardığı kırmızı bültenin “tüm dünyada aranıyor”, sadece “savunmak için” genişletildiğini Sayın Sedat Peker’den öğrendim. Belli ki bir şeyler değişiyor…‘ dedi.

“PEKER’İN KARA KUTUSU DEĞİL, EMRE”

Ersan Barkın, Peker’in ‘basın danışmanı’ olarak bilinen Emre Olur’un tutuklanmasıyla ilgili de şunları yazdı:

  • Sedat Peker’in yanında 7 ay görev yapan Emre Olur, kendi açıklamasında da belirttiği gibi çay servisi ve telefonlara cevap vererek; Peker’in “kara kutusu”, “sağ kolu”, “basın danışmanı” getirilerek özellikle basın mensupları arasında bir korku iklimi oluşturulmaya çalışılıyor. Kimseyle bilgi paylaşmamasıyla ünlü Sedat Peker’in kara kutusu olamayacağını bilenler de bu koroya katılıyor. Kendisine basın danışmanı atamak isteseydi, birkaç televizyon kanalında yaptığı programların dışında kimse basınla ilgisi olmayan birini seçer miydi diye sormuyor.

“SON 15 GÜNDE NELER DEĞİŞTİ, NELER DEĞİŞTİ?”

  • Son 15 günde gerçekten neler oluyor? Ne oldu, ülkede ve dünyada ne değişti?” diyen Barkın, “Kırmızı bülten, Emre Olur’un tutuklanması, cinayet, Sedat Peker’e yeni tutuklama kararı… 17 yıllık avukatım, yıllardır ülkenin durumunu takip ediyor. Anlayamıyorum.
  • Dosyada 20’den fazla mahkum varken sadece savunmasını almaktan ibaret olan kırmızı bültenin, tüm mahkumlar serbest bırakıldıktan sonra Interpool tarafından uluslararası bir tutuklamaya dönüştüğünü düşündüğümde, “Başka bir şey gelmiyor aklıma” yüksek akıl”.

Leave a Comment