Kısmi seferberlik sonrası Rusya’dan Antalya’ya akın ettiler

Ukrayna ile devam eden savaş sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün kısmi seferberlik ilan edildiğini açıklamasının ardından ülkeyi terk edenlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri de Antalya. Türk Hava Yolları’nın bu ülkeye, özellikle Moskova’ya neredeyse tüm uçuşlarını doldururken, diğer havayolu şirketlerine yer kalmadığı belirtiliyor.

Rusya’dan Antalya’ya turist getiren tur operatörlerinin yetkilileri, bazı Rus havayolu şirketlerinin 18-65 yaş arası askerlik hakkı olan erkeklere bilet satışını yasakladığını kaydetti. Tur operatörü firma yetkilileri, yoğun talep nedeniyle bilet fiyatlarının önemli ölçüde arttığını kaydederek, Türk Hava Yolları uçuşlarında Antalya’ya tek yön biletin fiyatının 70 bin TL’yi bulduğunu, birçok uçuş şirketinde ise 40-80 bandında olduğunu belirtti. 50 bin TL ama yer bulmak neredeyse imkansız. İmkansız olduğunu söyledi.

Turizm şirketleri, Ruslardan 18-65 yaş arası askerlik hizmetine uygun tur paketi satın alanların masrafları düşüldükten sonra iade edileceğini duyurdu. 21 Eylül’den önce tarifeli uçak bileti alanların ücretlerinin tamamının iade edileceği belirtildi.

ARAÇLARIYLA ÇIKTIĞI UÇAKTA YER BULAMAYANLAR

Antalya’da ikamet eden Rus vatandaşları ise çok sayıda akraba ve tanıdıklarının Antalya’ya gelmek için yola çıktığını, en çok talep edilen şehirlerin Antalya, İstanbul ve İzmir olduğunu kaydetti. Rusların Antalya dışında Dubai ve Gürcistan gibi başka ülke ve şehirlere de yöneldiği açıklandı. Uçaklarda yer bulamayanların karadan araçlarıyla Antalya’ya gelmek üzere yola çıktığı belirtildi. Antalya’ya tatil veya iş amacıyla gelen 30’a yakın Rus vatandaşının da Antalya Havalimanı’ndan uçuşlarını iptal ettiği ve uçağa binmediği kaydedildi.

Leave a Comment