Küresel piyasalarda Fed kasırgası – Bloomberg HT

Hisse senetleri düşerken, Fed’in faiz artırımının ardından ABD tahvil getirileri ve dolar yükseldi.

Dow Jones yüzde 1.70, S&P 500 yüzde 1.71, Nasdaq 100 yüzde 1.80 kapattı. Çarşamba günkü kayıp, S&P 500 endeksini Ocak ayındaki rekor seviyesinin yüzde 20 altına getirdi.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri yeni işlem gününde düşmeye devam ediyor. Wall Street’teki kayıplar Asya endekslerine de yansıdı.

Asya’daki kayıplara Çin hisse senetleri öncülük ederken, Hong Kong borsası 2011’den bu yana en düşük seviyesine yaklaştı.

ABD’de faiz kararlarına en duyarlı olan 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 4’ü aştı.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.328.8’e kadar çıkarak rekor kırdı.

Japonya değişmedi, gözler İngiltere’de

Fed’in 75 baz puanlık üçüncü sürekli sıkılaştırmasının ardından saatlerce bir araya gelen Japonya Merkez Bankası (BOJ), “ultra düşük” faiz oranlarında kalmaya ve gevşek para politikasıyla büyük merkez bankalarından farklılaşmaya devam ediyor.

BOJ, politika denge oranını eksi yüzde 0,1’de ve 10 yıllık tahvil getirisi hedefini yüzde 0 civarında tuttuğunu açıkladı. Bu hafta açıklanan veriler, Japonya’da enflasyonun 31 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu. BOJ’un kararının ardından Japon yeni dolar karşısında kayıplarını hızlandırırken dolar/yen 1998’den beri ilk kez 145’i aştı.

Japonya Maliye Bakan Yardımcısı ve para piyasasından sorumlu olan Masato Kanda, gerektiğinde döviz kurundaki hareketlere müdahale edeceklerini ve bunu “gizli” bir şekilde yapabileceklerini söyledi. Brezilya Merkez Bankası ise politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 13,75’te tuttu.

Öte yandan bugün saat 14:00’te kararını açıklayacak olan İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) politika faizini 50 baz puan artırarak %2,25’e çıkarması bekleniyor. Sterlin’deki değer kaybının ve yükselen enerji fiyatlarının enflasyonu tırmandırdığı İngiltere’de, BOE’nin niceliksel genişleme programı kapsamında satın aldığı 895 milyar sterlinlik tahvilin daha fazlasını satma planlarını teyit etmesi bekleniyor.

Güney Afrika Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor. Endonezya’da 25 baz puan, Norveç ve Filipinler’de 50 baz puan, Tayvan’da 12,5 baz puan artış bekleniyor. İsviçre Merkez Bankası’nın politika faizini 75 baz puan artırarak eksi yüzde 0,25’ten yüzde 0,50’a çıkararak negatif faiz uygulamasına son vereceği tahmin ediliyor.

Leave a Comment