Kuzey Kore gerilimi tırmandırmak için ABD’den harekete geçti! 4 yıl sonra bir ilk…

Oluşturulma Tarihi: 23 Eylül 2022 11:48

ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’yi sindirmek için başlattığı askeri tatbikatın son zamanların en büyük savaş tatbikatı olması bekleniyor. ABD’nin dev uçak gemisi ‘USS Ronald Reagan’, dört yıl aradan sonra bu sabah ilk kez ülkeye giriş yaptı. Öte yandan, son istihbarat raporları, Kuzey Kore’nin yedinci nükleer testini gerçekleştirmenin eşiğinde olduğunu gösteriyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un son zamanlarda Güney Kore’ye karşı nükleer silah kullanmaya hazır olduğuna dair uyarıları, tatbikatın gergin bir atmosferde gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD uçak gemisi, ‘Kuzey Kore’den saldırı’ senaryosu ile ABD ve Güney Kore’nin askeri tatbikatı için liman kenti Busan’a demir attı. ‘USS Ronald Reagan’ Dört yıl sonra ilk kez Güney Kore’de görüldü.

KUZEY KORE’Yİ DENETLEYECEK

Yetkililer, dev geminin bu sabah ülkeye geldiğini ve Kuzey Kore’ye açık bir mesaj göndermeyi planlayan güç gösterisinde diğer askeri gemilere katılmak için hazır olduğunu söyledi.

Geminin gelişi, ABD’nin bölgedeki ‘stratejik varlığını’ göstermek için şimdiye kadarki en büyük konuşlandırılmasını işaret ediyor.

ABD KOMUTANI GEMİDE KONUŞUYOR, HER ZAMAN, HER YERDE YANIT VERİR

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Donanması Komutanı Michael Donnelly gemide gazetecilere verdiği demeçte, ziyaretin uzun süredir planlandığını ve Güney Koreli müttefiklerle ilişkileri geliştirmek için tasarlandığını söyledi.

Donnelly, gazetecilerin Kuzey Kore ile ilgili sorularını yanıtlarken, ABD-Güney Kore ortak tatbikatının, müttefiklerin tehditlere her an, her yerde yanıt vermesini sağlamak amacıyla yapıldığını belirtti.

ABD'nin Kuzey Kore'deki gerilimi tırmandıracak hamlesi 4 yıl aradan sonra bir ilk.

SON DÖNEMLERİN EN BÜYÜK SAVAŞ TATBİKATI

İki ülke tarafından gerçekleştirilecek tatbikatın son zamanların en büyük savaş tatbikatı olması bekleniyor.

ABD’ye ait Osan Hava Üssü’ndeki bu operasyon merkezi, dünyada iki askeri gücün tek bir ülkeyi savunmak için uyumlu bir şekilde çalıştığı tek yer olması bakımından benzersizdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kore Savaşı’nın neredeyse 70 yıl önce barış anlaşması olmadan sona ermesinden sonra Güney Kore’ye verdiği bir taahhüt.

Bu tek odada iki ülkenin hava kuvvetleri, kara orduları, deniz kuvvetleri, uzay ve siber operasyonları kontrol ediliyor. ABD Başkanı Joe Biden de Mayıs ayında Güney Kore’ye yaptığı ziyarette bunun önemini vurguladı.

ABD'nin Kuzey Kore'deki gerilimi tırmandıracak hamlesi 4 yıl aradan sonra bir ilk.

2018’DE İPTAL EDİLDİclass=”medyanet-inline-adv”>

Bu hafta, dört yıldır ilk kez, iki ordu cephe hattı tatbikatları düzenleyecek ve olası bir Kuzey Kore saldırısına nasıl yanıt vereceklerini test edecek. ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırmaya ikna etmeye çalışırken, daha önce rutin olan bu tatbikatlar 2018’de iptal edildi.

Ancak yıllarca süren diplomatik çıkmazdan ve giderek daha saldırgan bir Kuzey Kore ile karşı karşıya kaldıktan sonra, iki ülke tatbikatlara geri dönme zamanının geldiğine karar verdi.

Kuzey Kore, bu yıl, geçmişte bir yılda olduğundan daha fazla füze fırlattı ve füzelerin teknolojisi ilerledi. Savunma sistemlerini aşma ve hedeflerini bulma konusunda daha yetenekli görünüyorlar.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’nin nükleer diplomasiye dönme çağrılarını ısrarla reddetti.

ABD'nin Kuzey Kore'deki gerilimi tırmandıracak hamlesi 4 yıl aradan sonra bir ilk.

ALINAN İSTİHBARAT 7. DENEMEYİ İMZALADI

Bu arada istihbarat, Kuzey Kore’nin yedinci nükleer testini gerçekleştirmenin eşiğinde olduğunu gösteriyor. Bu sefer, olası bir çatışmada Güney Kore’ye karşı kullanılabilecek daha küçük, cephe hattı bir nükleer silahı test edebilirler. Buna ek olarak, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un son günlerde Güney Kore’ye karşı nükleer silah kullanmaya hazır olduğuna dair yaptığı uyarılar da var.

ABD'nin Kuzey Kore'deki gerilimi tırmandıracak hamlesi 4 yıl aradan sonra bir ilk.

Birlikte ele alındığında, Seul daha fazla risk altında görünüyor ve Güney Kore’nin başkentini savunmak tatbikattaki senaryolardan biri. Wargames, yalnızca bir Kuzey Kore saldırısını nasıl püskürteceğini değil, aynı zamanda düşmana nasıl yanıt verileceğini de test edecek.class=”medianet-inline-adv”>

KUZEY KORE ŞİMDİ SESSİZ

Kuzey Kore, önceki ABD askeri konuşlandırmalarını ve ortak tatbikatlarını, savaşın provası ve Washington ile Seul’ün düşmanca politikalarının kanıtı olarak kınadı, ancak son tatbikat hakkında henüz yorum yapmadı.

Leave a Comment