Marmara’da dev doğalgaz deposu – Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

AVRUPA, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle doğalgaz kriziyle boğuşurken, Türkiye Marmara Denizi’nin dibindeki eski doğalgaz sahasında 4,6 milyar metreküp doğalgaz depolayacak dev bir projeyi hayata geçirmek üzere. . Kolin-Kalyon işbirliğiyle yürütülen ve yıl sonunda ilk doğalgazın teslim edileceği Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Sevk Projesi sayesinde bu kış doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacak.

Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Deniz tabanının 2 bin metre altındaki çalışmalar tamamlandığında, Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 10’u burada depolanacak. Bu da yaklaşık 5 milyon hanenin doğalgaz ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Olası bir savaşta Türkiye’nin gazı cebinde olacak” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, 1980’lerde Silivri kıyılarında keşfedilen doğal gaz rezervini çıkardıktan sonra bölgeden ayrıldı. Atıl alanın doğalgaz deposu olarak kullanılması gündeme gelince sismik etütler yapılarak doğalgaz depolama çalışmalarına başlandı. Kolin ve Kalyon ortaklığı, Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Sevk Projesi adı verilen projeyi üstlendi. Şu anda denizin ortasındaki platformlarda doğalgazın depolanacağı alanın hazırlanması için çalışmalar yapılıyor.

Çalışmaları yerinde görmek için Marmara’nın ortasındaki o platforma gittik. Seyir öncesi kısa bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Gezimiz sırasında Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, Proje Direktörü Sercan Kalyoncu ve Proje Koordinatörü Zeliha Arda bize eşlik etti.

Marmara'da dev doğalgaz deposu

DEPO ÇİFT OLACAK

Avrupa’nın enerji kriziyle boğuştuğu bu günlerde Türkiye’nin Silivri depolama alanında 2,84 milyar metreküplük bir deposu ve 25 milyon metreküp günlük geri üretim tesisi bulunuyor. Proje tamamlandığında depolama alanı 4,6 milyar metreküpe, günlük sırt üretimi ise 75 milyon metreküpe yükselecek. Bu amaçla Marmara Denizi’nde Anadolu-01 ve Aras platformları kuruldu. Sabit açık deniz platformlarının altında toplam 18 adet kuyu açılacaktır. Açılan her kuyunun ömrü 30 yıl olacaktır.

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’DE İLK

Anadolu-01, Türkiye’nin ilk sondaj platformudur. Mehmet Kalyoncu platformu ziyaret ederken tesisin önemini şu sözlerle aktardı: “Burası bir doğalgaz depolama tesisi. Savaşlarda veya ani gaz kesintilerinde stratejik öneme sahiptir. Arz-talep noktasında sorun yaşanan noktalarda doğal gaz arzının kesilmemesi için ülkelerin aldığı ihtiyati bir altyapıdır. Doğal gazı ucuzken almalarını, burada saklamalarını, pahalıyken yüksek fiyatlardan almamalarını sağlıyor. Yani enerji maliyetlerimizi ve arz güvenliğimizi artıracak bir projedir. Depoları dolu olan ülkeler, diğer ülkelerle anlaşmalarda güçlü bir eli var. Deponuz sıfır ise pazarlık şansınız azalır.

class=”medyanet-inline-adv”>

30 GÜN İNİŞ YOK

Sondaj platformlarında bulunan personel 30 gün boyunca 12 saatlik vardiyalarda çalışmakta ve bu süre zarfında acil durumlar dışında karaya ayak basmamaktadır. Revirde bir doktor ve sağlık ekibi 7/24 hazırdır. Ayrıca 7/24 projeye tahsis edilmiş bir ambulans helikopteri de 2 pilotu ile Atatürk Havalimanı’nda bulunuyor. Helikopter kullanımının mümkün olmadığı durumlarda ulaşımlar için hızlı tekneler planlanmaktadır. Şu ana kadar acil müdahale gerektiren herhangi bir kaza yaşanmadı. Deniz platformunda çalışan her personel BOSİET adı verilen özel bir sertifikaya tabidir. Ayrıca her personelin görevine göre özel eğitim ve sertifikasyon şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Platformdaki her fiziksel veya fiziksel olmayan işlem, belirli çalışma izinlerine, eğitimlere ve belirli onay serilerine tabidir. Her faaliyetten önce yapılacak işler tanımlanır, riskler belirlenir ve yetkili amirlerin onayından sonra faaliyetlere başlanır.

class=”medyanet-inline-adv”>

GECE VARDIŞI HİKÂYESİ

Kalyon Holding’in tek kadın yönetim kurulu üyesi Zeliha Arda, karada kadın çalışan sayısının oldukça fazla olmasına rağmen geminin zorlu koşulları nedeniyle kadınlar tarafından tercih edilmediğini söylüyor. Ancak platformda sınırlı sayıda kadın çalışan da bulunuyor. Öykü Aksoy 1.5 aydır mekanik işlerden sorumlu. Gece vardiyasından, Veysel Hansu gündüzden sorumludur. Öykü için erkek egemen bir alanda çalışmak bir onurdur. Ona göre belli bir noktadan sonra kadın erkek ayrımı kalmıyor.

Leave a Comment