Mars’a Çarpan Meteorun Sesi [Video]

NASA, Mars’a bir göktaşı düştüğünde InSight uzay aracı tarafından kaydedilen sesi paylaştı. Ayrıca göktaşının Mars yüzeyinde verdiği hasar da görüntülendi.

NASA, gezegenin derinliklerini incelemek için 2018’de Mars’a gönderdi. InSight uzay aracı, geçen gün Mars’ta bir ilke imza attı. Uzay aracı, Kızıl Gezegende ilk kez bir asteroit çarpmasından kaynaklanan sismik ve akustik dalgaları tespit etmeye başladı. Ayrıca NASA, göktaşının Mars atmosferine girdiği, parçalandığı ve düştüğü anın ses kaydını da paylaştı.

Nature Geoscience dergisinde konuyla ilgili yayınlanan araştırmada bilim insanları, Toplamda dört uzay kayasının Mars’a çarptığını buldular. paylaşıldı. Uzay aracı, sismometresi sayesinde bu çarpmaların sismik dalgalarını yakalayabildi. Kayaların uzay aracından 85-290 kilometre uzağa düştüğü belirlendi.

Göktaşının Mars yüzeyinde açtığı delikler uzaydan da görüntülendi:

Mars’a düşen göktaşının tespiti ile Mars yörüngesindeki Reconnaissance Orbiter uzay aracı, çarpma bölgesine yönlendirildi. Uzay aracı, siyah beyaz görüntüler elde eden ‘Context Camera’ donanımıyla yüzeyde üç farklı nokta tespit etti. Bu noktalar daha sonra uzay aracındaki daha yüksek çözünürlüklü ‘Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi’ kamerası ile odaklandı. Bu görüntüler de NASA’ya ait. Aşağıdaki videoda çarpışma sesleri ile paylaştı:

Mars’a düşen meteorun sesi (ses için 50 saniye, oluşan kraterlerin görüntüsü için 85 saniye)

Ses güzel, ama patlama neden bir çizgi filmden fırlamış gibi geliyor?

NASA ayrıca patlama sesinin neden garip bir şekilde sadece ‘blop’ olarak duyulduğunu açıklayan bilgiler de paylaştı:

“Gün batımından sonra atmosfer, gün boyunca biriken ısının bir kısmını tutar. Ses dalgaları bu ısıtılmış atmosferde frekanslarına göre farklı hızlarda hareket eder. Sonuç olarak, düşük frekanslı sesler yüksek frekanslı seslerden önce gelir. Çarpmaya yakın bir gözlemci bir ‘patlama’ duyarken, kilometrelerce uzaktaki biri önce bas sesleri duyar, bu da bir ‘patlama’ sesi yaratır.”

ALAKALI HABERLER

Görünüşte İç İçe Olan İki Galaksinin Çarpıcı Fotoğrafı Yayınlandı: Salyangoz Gibi Şekiller…

Kaynak :
https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-insight-hears-its-first-meteoroid-impacts-on-mars

Leave a Comment