Merkez Bankası’ndan faiz indirimi – Son dakika haberi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı.

Piyasaların gözünün döndüğü toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizi yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirildi.

Bankanın toplantıya ilişkin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Enflasyonda gözlenen yükselişte; Jeopolitik gelişmelerin neden olduğu enerji maliyet artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının etkileri ve küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların neden olduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlarla birlikte küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörmektedir. Ancak üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, azalan dış talep nedeniyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiğine işaret etmektedir.

Küresel büyümeye ilişkin belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde, sanayi üretimindeki ivmenin ve istihdamdaki artış eğiliminin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilmesine karar vermiş ve mevcut görünüm çerçevesinde güncellenen politika faizinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. TCMB, fiyat istikrarını sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırmak amacıyla tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liraizasyonu teşvik eden kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirmeye devam etmektedir. Para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politikası adımları kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda, enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret eden güçlü göstergeler ortaya çıkana ve orta vadeli yüzde 5 hedefi belirlenene kadar, liraizasyon stratejisi çerçevesinde elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. elde edilir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin devam etmesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak düşmesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylece yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için uygun bir zemin oluşturulacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Leave a Comment