Micocatis’ten skandal Türkiye açıklaması – Son Haberler

Oluşturulma Tarihi: 22 Eylül 2022 15:13

Yunanistan Cumhurbaşkanı Kyriakos Mitsotakis, yine Türkiye’yi hedef alan yeni bir açıklama yaptı. Yunanistan Başbakanı Atina’nın göçmen politikasını savundu ve skandal bir Türkiye açıklaması yaptı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye, komşu Yunanistan’da bir kez daha gündemde. Son günlerde skandal açıklamalarıyla sürekli Türkiye’yi hedef alan Yunanistan Cumhurbaşkanı Kyriakos Miçotakis, bir kez daha Ankara’yı hedef aldı.

Yunanistan Başbakanı Bloomberg’e verdiği röportajda Türkiye’ye atıfta bulunarak, “Yunanistan’ı göçmenlik konusunda insanlığa karşı suç işlemekle suçlamak düşünülemez” dedi.

Türkiye’nin mültecileri silah olarak kullandığını iddia eden Miçotakis, Yunanistan’ın denizde tehlikede olan on binlerce insanı kurtardığını, bir zorunluluk olarak sınırlarını koruduğunu ve aynı zamanda temel insan haklarına saygı duyduğunu ifade etti.

Yunan gazetesi Kathimerini, Miçotakis’in açıklamalarını ‘Yunanistan Başbakanı: Türkiye’nin göçmenlikle ilgili suçlamaları saçmalık’ başlığıyla okuyucularına sundu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Miçotakis, New York’ta görüştüğü İsrail Başbakanı Yair Lapid’e de Türkiye’yi şikayet etti.

Yunanistan Başbakanı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliği baltaladığını iddia etti.

Birleşmiş Milletler’in 77. Genel Kurul toplantılarında katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan’ın Ege Denizi’nde ve Doğu Akdeniz’de göçmenlere yönelik zulmünün arttığını görüyoruz. Geçen hafta 9 aylık bebek Asım, 4 yaşındaki Abdulvaham ve ailesi, Yunan sahil güvenliklerinin teknelerini batırması sonucu hayatını kaybetmişti.

Miçotakis daha önce de “Türkiye, açık düzenlemeleri baltalayarak egemenlik haklarımıza meydan okuyor” sözleriyle Türkiye’yi hedef almıştı.

GERİLİM F-16 AÇIKLAMASI İLE BAŞLADI

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD’de yaptığı açıklamaların ardından gerilmişti.

Miçotakis, adını vermeden Türkiye’ye atıfta bulunarak, ‘Yunanistan komşularına dostluk eli uzatıyor. Ancak egemenliğimizin, egemenlik haklarımızın ihlallerine ve derhal sona ermesi gereken Yunan adaları üzerindeki uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. “Sizden Kongre üyelerinden, bölgedeki silah satışlarıyla ilgili kararlar alırken NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.”

Miçotakis, bu sözlerle dolaylı olarak F-16 uçaklarının Türkiye’ye satışına onay verilmemesini talep etti.

Yunanistan Başbakanı, ‘Helenizm’in 48 yıldır çok çektiği ve hala iyileşmediği bir yarayı siz Kongre üyelerinden unutmamanızı rica ediyorum. Kıbrıs’a yapılan saldırıyı ve adanın şiddetle bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta hiç kimse iki ayrı devleti asla kabul etmeyecektir’ ise ayakta alkışlandı.

Leave a Comment